+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hangi doğum yöntemi ve anestezi çeşidi uygulanmalıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hangi doğum yöntemi ve anestezi çeşidi uygulanmalıdır?
  Hangi doğum yöntemi ve anestezi çeşidi uygulanmalıdır?


  Hangi doğum yöntemi ve anestezi çeşidi uygulanmalıdır.jpg  Doğum sırasında uygulanacak anestezi çeşidi, kişiden kişiye farklılık gösterir. Şayet normal doğum şeklinde bebeğinizi dünyaya getirecek iseniz, doğum kanalınızın dış kısmında kesi yapılması gerekecektir. Bu durumda pudental anestezi yada bölgesel (lokal) infiltrasyon anestezi uygulanması muhtemel seçeneklerdir.

  Kadınların cinsel organlarının dış kısmında kalan bölgelerinde nervus pudentus adı verilen bir sinir demeti bulunur. Bu bölgenin uyuşturulması işlemi ise pudental anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi ise, bütün ameliyatlarda en çok uygulanan bir sistemi teşkil eder. Hastanın kesilecek bölgesinin uyuşturulması ve hastanın acı çekmemesi için vurulan bir iğnedir. Lokal anestezinin etki süresi vardır. Bu süre içerisinde doktor kesimi ve dikim işlemini gerçekleştirir.

  Doğum sırasında uygulanan bir diğer anestezi şekli ise epidural ya da peridural şeklinde tabir edilen anestezidir. Amerikan ekolü bu anesteziyi epidural, Avrupa www.alasayvan.net/ ekolü ise peridural olarak adlandırmaktadır. Bu teknikte sistem, bel kemiği bölgesinde omurilik yakınlarına enjekte edilen iğne ile karın ve karnın alt kısımlarının uyuşturulması esasına dayanır. Bacak bölgesini de kapsayan bu sistem oldukça başarılı ve sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin tek negatif özelliği ise, anne adayı belden alt kısmını hissedemeyeceği için ıkınma problemi yaşayabilir.


  Bu nedenle anne adayları doğum esnası için daha önceden ıkınma alıştırmaları yapmalıdırlar. Ayrıca bu teknik sezaryen doğumlarında da oldukça sık kullanılmakta olan bir tekniktir. Hastanın şuurunu açık kılan fakat hiçbir acı hissi çektirmeyen bu teknikte dolaşım ve solunum sistemleri anestezi etkisi altına girmez. Tıpkı bir diş hekiminin dişe iğne vurup uyuşturması www.alasayvan.net/ olayında olduğu gibi hasta her şeyin farkındadır, hissedebilir ancak acı çekmez. Her ne kadar son derece güvenilir ve etkili bir yöntem olsa da bu yöntem Türkiye’de tercih edilmemektedir. Avrupa ve amerika2da oldukça sık kullanılan bu yöntemin yerini ülkemizde doğal anestezi almıştır. Yani ülkemiz anne adayları genel olarak ameliyat sırasında uyumayı tercih etmektedirler.

  Sezaryen doğumlar son yıllarda tıbbın gelişmesi ile birlikte oldukça başarılı ve anneye acı hissettirmeden gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemde anestezi uzmanı ve doğumu gerçekleştirecek uzman doktor uyum içerisinde doğumu yürütürler. Anestezinin bebeğe geçmemesi durumu oldukça önemli olup tıp alanında ki bu gelişmeler ile birlikte bu ihtimal 0’a yakın bir seviyeye düşürülmüştür.

  Bu içerik doğum anestezi çeşitleri, aneztezinin ne kadar uygulanacağı, doğum acısı çektirmeyen iyne, dogumda alttan kesilirken igne vuruluyor mu, en yenı sıstem epıdural sezeryan ızle, sezaryen anestezi cesitleri, sezeryan anestezi çeşitleri konularını barındırır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Günümüz de yaklaşık olarak on tane doğum kontrolleri vardır bu doğum kontrollerinin hemen hemen hepsi de çok başarılıdır yalnız bazıları bu durumdan dolayı hasta olabilmekteler.
+ Yorum Gönder