+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Kilolu bebek doğuranlarda kanser riski Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kilolu bebek doğuranlarda kanser riski
  Kilolu bebek doğuranlarda kanser riski

  Bilim adamları, 3,7 kilogramın üzerinde bebek doğuran kadınlarda belirli hormonların seviyesinin yükseldiğini tespit etti

  Bebeği normalin üzerinde kiloyla dünyaya gelen annelerin meme kanserine yakalanma ihtimalinin daha yüksek olabileceği ortaya çıktı.

  Texas Üniversitesi bilim insanlarının Radek Bukowski başkanlığında yaptığı, sonuçları PLoS One'da yayımlanan araştırmaya göre, kanser riskinin artmasında, yükselen hormon değerleri etkili oluyor.

  Bilim insanları, 3,7 kilogramın üzerinde bebek doğuran kadınlarda belirli hormonların seviyesinin yükseldiğini tespit etti. Bebeğin ağırlığı arttıkça, hormonların da yükseldiği görüldü.

  Bukowski, bu kadınlarda östriol seviyesinin yüksek, anti östrojen seviyesinin düşük olduğunu belirterek, ayrıca, meme kanseri oluşumu ve gelişim ile ilgili olan, insülin benzeri serbest büyüme faktörlerinin bulunduğunu kaydetti.

  Daha önce hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda, meme kanserinin oluşumunda yer alan meme kök hücrelerinin belirli transmitterlere tepki verdiği biliniyor. Bu hücreler ya çoğalıyor ya da hamilelik hormonlarına tepki olarak sayıları düşüyor. Hamile kadınların kanında bulunan hormonlar, kök hücrelerin hızlıca çoğalmasına neden oluyor ki bu da kansere yol açabiliyor.

  Bilim insanlarına göre, kök hücreler, hamilelik esnasında karşılaştıkları hormonları yıllar sonra dahi "hatırlayabiliyor", bu da kanser riskini artırıyor.

  Butowski, kadınların hamilelik hormonlarını değiştirme şansı olmadığını, ancak meme kanserine karşı önlem alabileceklerini belirtti. Bu önlemler arasında bebeğin emzirilmesi, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite bulunuyor. Ayrıca birden fazla çocuk sahibi olmak da meme kanseri riskini azaltan bir faktör olarak değerlendiriliyor.

  Daha önce yapılan araştırmalar, düşük ağırlıklı bebeklerin ise annenin kalp krizi geçirme ihtimalini artırdığını göstermişti. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bebeklerin doğduğu anda normal kilosu 3 ya da 3,5 tur eğer bu durum da bebeklerin kiloları 3,5 geçmişse bu normal değildir bebek hastalıklı olabilir tedavi edilmesi gereklidir Aynı zaman da bu durum da annelerin meme kanserine yakalanmasına neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder