+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte Hamilelikte İdrar Kaçırma Sık Görülür Mü Tedavisi Var Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gebelikte Hamilelikte İdrar Kaçırma Sık Görülür Mü Tedavisi Var Mı
  Gebelikte Hamilelikte İdrar Kaçırma Sık Görülür Mü Tedavisi Var Mı


  Gebeliğin ilerlemesiyle beraber mesane üzerine baskının artmasıyla birlikte idrar kaçırma sorunu meydana gelebilir. Doğum sonrasında da bir süre devam edebilecek bu rahatsız edici durum geçicidir. Ancak bu durumu ilk defa gebeliğinizde yaşıyor olmanız gerekir. Gebeliğin ilk üç ayından sonra böbreklerden geçen kan miktarı iyice artar ve çok daha sıklıkla idrar yapma ihtiyacı duyulur. Gebelik sırasında aşırı kilo artışı da idrar kaçırmaya neden olabilecek faktörlerden. Ayrıca alınan normalden fazla kilolar ile öksürme ve hapşırma gibi ekstra baskılayıcı durumlar yaşandığında idrar kaçırma çok daha kolaylaşacaktır. Bu dönemde idrar yolu enfeksiyonu geçirmek de bu durumun sebeplerinden sayılabilir. Şeker hastalığı olan anne adayları da bu sıkıntıyı yaşayabilecek riskli grup arasında yer alıyor.

  Anne adaylarının bu konuda en merak ettikleri detay ise bu durumun bebeğe bir zararı olup olmadığıdır. İdrar kaçırmanın anne karnında ki bebek ve gelişimiyle ilgili herhangi bir bağlantısının olmadığını söyleyen uzmanlar idrar yolu enfeksiyonlarının erken doğumlara yol açabileceğini de bu bilgilerine ekliyor. Bu durum aslında birtakım egzersizlerle de kontrol altına alınabiliyor. İdrar kesesi ve rahim bölümünde ki pelvis kaslarını çalıştırarak gebelikte ve doğum sonrasında idrar kaçırma, sık idrara gitme sıkıntısından kurtulur ve doğumunuzun daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz. Gebeler bu egzersizleri uygulamadan önce idrar torbasını boşaltmalı ve öyle başlamalılar.

  Egzersizler şu şekilde gerçekleşiyor; İlk olarak pelvis kaslarınızı kasın ve on saniye bekleyin daha sonra kaslarınızı gevşeterek yine on saniye bekleyin. Gün içerisinde 2 ya da 3 kez ve onar defa bu hareketi tekrar edebilirsiniz. Her pozisyonda yapabileceğiniz bu egzersiz özellikle gebeliğinizin ilk birkaç ayından sonra etkisini daha iyi gösterebilmektedir. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Gebelikle beraber anne adayların da idrar kaçırma da meydana gelir bu durum anneleri rahatsız etse de geçici bir durumdur gebeliğin ilk üç ayından sonra böbreklerden geçen kan miktarı artar ve anne adaylarının idrar yapma ihtiyacı çok artar bu da annenin bazen idrar kaçırabilmesine yol açar.
+ Yorum Gönder