+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Kürtaj Çeşitleri Endometrial Dating Kimlere Neden Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kürtaj Çeşitleri Endometrial Dating Kimlere Neden Yapılır
  Kürtaj Çeşitleri Endometrial Dating Kimlere Neden Yapılır

  İnfertilite (kısırlık) teşhisinde yumurtlamanın olup olmadığını anlayabilmek için adet adetin 21. gününde rahim içersinden örnek alınır.

  Yumurtlamadan sonra salgılanan progestron hormonunun etkisi ile endometrium sekresyon (salgılama) fazına girer. Endometrial dating'de amaç endometrium durumunun adet siklusu ile uyumlu olup olmadığı anlamaktır. Bu amaçla rahim içinden özel bir küret ile tek bir örnek alınır.

  Yumurtlama varlığını ve aynı zamanda kalitesini test etmek amacıyla yakın bir tarihe kadar oldukça yaygın uygulanan bu yöntem (endometrial dating) yani rahim iç tabakasının günlemesi artık günümüzde yavaş yavaş geçerliliğini yitirmektedir.

  Gebelik sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj işleminin tekniği nedir ?

  Kısaca bilgi vermek gerekirse vajina ve rahim ağzı, işlem esnasında mikrop kapmasını engellemek amacıyla dezenfektan sıvılarla temizlenir ve rahim ağzını sabitlemek için plastik bir alet vajinadan yerleştirilir ve genel anestezi için anestezi uzmanı tarafından gerekli ilaçlar verilir. (Çok nadiren lokal anestezi de uygulanabilir.)

  Daha sonra çok ince plastik kanüller (borucuk)rahim ağzından rahim içine yerleştirilir. Bazen rahim ağzının genişletilmesi amacıyla daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda da rahim ağzını genişletmek için buji adı verilen aletler kullanılır.

  Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahimin içi vakumla boşaltılır.

  gebelikveannelik 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Endometrial Dating kürtaj annenin yumurtlama sorunu olup olmadığını anlamak amacı ile rahimden adetin 21 günü sıvı alınır ve bu sıvıya yapılan tetkik ile annede bulunan sorunlar teşhis edilir. bu yönten rahimden alınan yumurta ve progestoron hormanlarının nasıl bir etki yaptığını anlamak için yapılmaktadır. Bu yöntem bir kaç yıl önce yaygın olarak kullanılmışsa da son yıllarda geçerliliğini yitirmiştir.
+ Yorum Gönder