+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte röntgen ve radyasyon sonrası öneriler neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hamilelikte röntgen ve radyasyon sonrası öneriler neler
  Hamilelikte röntgen ve radyasyon sonrası öneriler neler


  1. Eğer hamilelik oluşmadan önce tanısal dozlarda radyasyona maruz kalınırsa gebeliğin sonlandırılması gerekmez.

  2. Hamileliğin 2-8 haftaları arasında maruz kalınan doz 15 rad'dan daha az ise bu durum tek başına gebeliğin sonlandırılmasını gerektirmez. Bunun yanısıra teratojen ilaç kullanımı gibi ek bir faktör varsa gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. 15 raddan daha fazla radyasyon olması durumunda ise gebeliğin sonlandırılması daha uygun olur.

  3.Gebeliğin 8-15. haftaları arasında maruz kalınan 5 raddan daha düşük dozlarda radyasyon tek başına gebeliğin sonlandırılması için yeterli bir neden değildir. beş ile 15 rad arası dozlarda ek bir sorun varsa gebelik sonlandırılabilir.15 raddan daha fazla radyasyon olması durumunda ise gebeliğin sonlandırılması daha uygun olur.

  Kaynaklar:
  Exposure of the Pregnant Patient to Diagnostic Radiations A Guide to Medical Management" Second Edition, by Louis K Wagner, Richard G. Lester, and Luis R. Saldana, 1997, Medical Physics Publishing, Madison, Wisconsin.

  kaynak: Dr. Alper Mumcu - (www.mumcu.com) 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anne adayları daha hamile kaldıklarını öğrenmeden önce radyasyona maruz kalırlarsa gebeliklerinin sonlandırılması gerekmez gebeliğin ilk iki ile sekiz haftalar arasında 15 raddan azsa kalınan radyasyonda gebeliğin sonlandırılmasını gerekmemektedir. Anne adayları gebelik sürecinde 15 raddan fazla radyasyona maruz kalırlarsa gebeliklerinin sonlandırılması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder