+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte bebeğe kilo aldıran gıdalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hamilelikte bebeğe kilo aldıran gıdalar
  Hamilelikte bebeğe kilo aldıran gıdalar

  Hamilelikte kilo almak, yakın bir zamana kadar uzman doktorlar anne adaylarının kilolarını belli sınırlar içinde tutmaya çalışmışlardır. Hamileliğin ilerleme safhalarında anne adaylarının kilolarındaki fazlalaşmalar ciddi bir şekilde araştırılmış ve takip edilmiş ve “fazla” kilo alanlara düşük kalori diyet programı uygulanmıştır. Bu dönemlerde hamilelerin tüm gebelik evreleri boyunca 7 ve 8 kilo alımları durumunda daha rahat doğum yapacakları ve doğum dönemi sonrası kilolarını daha kolay verecekleri bilinmekteydi. Bu düşünce günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Özellikle ön planda olan alınan kilonun derecesi değil; bebeğin gelişimi, anne adayının tansiyonunun düzenli olarak normal sınırlarda olması ve idrarda albumin çıkışı olmamasıdır. Hamilelikte kilo almak belli sınırlarda ve çerçevede olması gerekmektedir.

  Hamilelikte bebeğe kilo aldıran gıdalar1.jpg


  Sıhhatli bebek doğuran anneler geçmişe dönük durumları incelendiğinde bunlar arasında hamilelik süresince hiç kilo almayanlara rastlamak mümkün olduğu gibi, 30 kiloya kadar kilo alanlara da rastlamak mümkündür. Fakat bu uç noktalar toplumun ufak bir kesimini ilgilendirmektedir ve anne adaylarının büyük bir kısmı tüm gebelik boyunca ortalama 12,5 kilogram alırlar.

  Gebelikte alınan kilo bireysel özelliklere göre önemli değişiklikler gösterebilir. Alacağınız kilo ön planda gebelik öncesi ağırlığınız ile daha sonra bebeğinizin ulaşacağı ağırlık, plasentanın erişeceği boyutlar, genetik özellikler ve en nihai olarak hamilelik sırasındaki beslenme alışkanlıklarınızla yakından ilgilidir.

  Hamilelikte Kilo Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
  •Eğer hamilelik dönemi süresince kilo artışınızı kontrol altında tutacaksanız ki aslında düzenli olarak uzman kontrollerine gidiyorsanız buna gerek yoktur. Doğru tartan bir baskül ile kilonuzu takip edin.
  •Kilonuzu en az haftada bir, sabah kalktıktan hemen sonra üzerinizde sabah kıyafetleriniz varken ölçüp bir not defterine kaydedin.
  •Kilo ölçümleri her zaman sabahları ve hafif kıyafetlerle yapın. Eğer kilonuzu yemekler sonrasında ve /veya akşam saatlerinde ölçerseniz oldukça yanıltıcı olacak sonuçlar alırsınız.
  •Devamlı olarak aynı tartıyı kullanın ve tartılmadan önce ibrenin sıfırda olmasına mutlaka dikkat edin.

  Hamilelikte bebeğe kilo aldıran gıdalar.png
  Hamilelik öncesi kilonuz normalin altında ise, büyük bir olasılıkla normal kiloda veya aşırı kilolu anne adaylarından daha fazla ve daha hızlı kilo alacaksınız. Karnınızda büyüyen ve gelişen bebeğin ölçüleri de kilo almanızı yakından etkilemektedir. Küçük yapılı bebek doğuracak anneler daha az kilo alırken yapılı bebek doğuracak anneler daha fazla kilo alırlar. Genel olarak iletmek gerekirse hamilelik öncesi normal kilodaysanız, hamilelikte normal ve sağlıklı beslendiyseniz ve bebeğiniz de ortalama ölçülerde gelişim gösterdiyse bu durumda gebeliğinizin sonunda muhtemelen 10 kilogram ile 17,5 kilogram arası kilo almış olacaksınız.


  Hamilelik Dönemde Kilo Almak
  Hangi Hafta Döneminde Ne Kadar Kilo Alınır?

  Hamileliğin erken zamanlarında kilo alımı daha azdır ve bebek hızlı büyümeye başladığı günden itibaren siz de daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlarsınız. Genel olarak birinci trimester sonunda ( üç ay sonunda ) anne adayı bir veya iki kilo alır ve bu dönemden sonra da gebeliğin sonuna kadar her hafta ortalama 500 gram ( ayda iki kilo ) almaya düzenli bir şekilde devam eder. Bir antenatal vizitten diğerine yapılan ölçümlerde kilonun aşırı artması veya aniden, birden düşmesi çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Mutlaka uzman doktora başvurulmasını gerektirir.

  Bazı durumlarda ise bu, hamile kişinin şekerli ve aşırı yağlı yiyecekleri aşırı miktarda tüketmesinden kaynaklı aşırı ve fazla kilo alındığında, ya da aşırı diyet programlarını uyguladığında kilo alınamadığına işaret olabilir. Bu tip durumlarda mutlaka doktorunuza danışmanız ve başvurmanız en doğru olanı olacaktır. Ne olursa olsun kulaktan dolma etrafınızdaki kişilerin ya da daha önce hamilelik dönemi geçirmiş kişileri dinlemeyiniz. Unutulmaması gereken bir husus vardır ki, herkesin sağlık durumu ve gebelik dönemi birbirinden farklılıklar gösterir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamilelikte kilo almak kaçınılmaz bir durumdur. Gebe kadınların en çok korktukları şeylerin başında gebelik sırasında alınan kilolardır. Gebelik sırasında hiç kilo almayan kadınlara rastlamak mümkün olduğu kadar gebelik sırasında 30 kilo alan kadınlara da rastlamak mümkündür. Hamilelik sırasında fazla kilo almaya dikkat etmek önemlidir. Gebelik sırasında çok fazla kilo almamak için egzersiz yapmaya ve daha çok meyve sebze ağırlıklı gıdalar ile beslenmeye dikkat etmelisiniz.
+ Yorum Gönder


gebelikte bebeğe kilo aldıran besinler,  hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler,  Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler,  gebelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler,  hamileyken bebege kilo aldıran besinler,  hamilelikte bebeğe kilo aldıran gıdalar