+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Spiral ne demek , genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Spiral ne demek , genel bilgi
  Spiral ne demek , genel bilgi

  Rahim içine uygulanarak yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olsa bile rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Çıkarıldığında doğurganlık kısa sürede geri döner.

  Spiraller rahim içinde 1 - 5 yıl kalabilir. Genellikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmışlardır. Bazı RIA'lar bakır veya progesteron hormonu içerir. Genital organ enfeksiyonlarıyla olan ilişkisi nedeniyle, RIA kullanımında tartışmalar olmuştur. Eğer yoğun adet kanaması yaşıyorsanız, üreme organlarından herhangi birine ait (yumurtalık, rahim, tüpler) bir enfeksiyon veya dış gebelik öykünüz varsa doktorunuzla RIA kullanma riskleri konusunda konuşmalısınız.

  spiral.jpg

  Yan etkileri azdır, kontrolleri düzenli olarak yapılırsa 10 yıl süre ile % 98 oranında korur. Bugün en sık olarak bakırlı spiraller kullanılmaktadır. Hormon salan (progesteron) tipleri de vardır ama özel amaçlarla tercih edilirler. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Spiral gebelik önleyici bir alettir. Gebeliğin oluşmasını önlemek için rahim içine takılan alet bakır ve progesteron hormonu içeren olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Spiral doktor tarafından kadınların rahimlerine yerleştirilmektedir. Kadının rahmine bakır spiral takılmışsa 5 yılda bir progesteron hormonu içeren spiral takılmışsa her sene yenilenmesi gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


spiral