+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Spiral Nasıl Kullanılır , kullanım bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Spiral Nasıl Kullanılır , kullanım bilgileri








  Spiral Nasıl Kullanılır , kullanım bilgileri


  Uzman hekim tarafından spiral rahim içine yerleştirilir. Genellikle gebelik ihtimalinin çok az olduğu ve rahim ağzının hafifçe açıldığı dönem olduğu için adet döneminde takılır. Takılması genellikle birkaç dakika alır.

  Takıldığı zaman nadiren kramp tarzında ağrı hissedebilirsiniz. RIA takıldıktan sonra, rahim içinde olduğundan emin olmak için, ipini kontrol ediniz. Aynı zamanda birkaç kez adet döneminden sonra da ipini kontrol ediniz. Bunu parmağınızı vajen içine sokarak, rahim ağzı yakınında ipi hissederek yapabilirsiniz. İpi hissettiğiniz sürece spiral normal pozisyonundadır ve gebe kalma ihtimaliniz çok azdır. Eğer sert plastiği hissederseniz, doğru yerinde değildir. Değiştirmek için hekiminize başvurmalısınız.

  spiral2.jpg
  İlk birkaç ay içinde RIA siz farketmeden çıkmış olabilir. Bu nedenle ilk aylarda her ilişki öncesi RIA'yı kontrol ediniz. RIA, 1 - 5 yıl kullanılabilir. Genellikle progesteron içeren RIA'lar 1 yıl sonra değiştirilir. Bakır içeren RIA'lar ise 5 yıl kullanılabilir.

  Spiralin süresi dolduğunda, bir sorun yoksa yeni bir spiral eskisi çıkarıldıktan hemen sonra takılabilir. Rahimin bir süre dinlendirilmesi gibi bir kavram geçerli değildir. Eğer;

  İpi hissedemezseniz,
  Kötü kokulu vajinal akıntı,
  Özellikle ilişki sırasında ciddi, beklenmedik karın ağrısı,
  Nedeni belli olmayan ateş,
  Gebelik belirtileri varsa,


  Bu gibi durumlarda hemen doktorunuzu aramalısınız.







 2. Eleman
  Devamlı Üye





  Spiral doktor tarafından kadınların rahim içerisine takılır. Spiral gebe olunmayan ve rahmin daha açık olduğu dönemde rahim içerisine takılmaktadır. Spiral bir kaç dk içerisinde takılabilmektedir. Spiral takılırken kısa süreli bir kramp hissi yaşanabilir. Spiraller bakır ve progesteron hormonu içerenler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Takılan spiral bakırsa 5 yılda bir progesteron içeren ise yılda bir defa değiştirilmelidir.




+ Yorum Gönder


bayan spiral,  spiral resimleri