+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Spiral kullanırken hamile kalınırmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Spiral kullanırken hamile kalınırmı
  Spiral kullanırken hamile kalınırmı


  Nadiren spiral yerindeyken de gebelik oluşabilir. Böyle bir durumda oluşan hamileliğin düşükle sonlanma olasılığı %50'dir. Ancak gebelik fark edildiği anda spiral çıkartılırsa bu oran %25'e düşmektedir.

  Dolayısıyla böyle bir durum fark edildiğinde yapılacak şey spiralin çıkarılmasıdır. Ancak çıkarılma işlemi esnasında sorun oluşabileceği ve gebeliğin bundan az olasılıkla da olsa zarar görebileceğini kişi bilmeli ve bu olasılığa hazır olmalıdır.

  spiral3.jpg
  Gebelik devam ettiği halde spiralin çıkartılmaması ise anne adayının hayatını tehtit edebilecek düzeyde bir enfeksiyon riskini de beraberinde taşır. Bu nedenle eğer spiralin ipi görülemiyorsa ya da ultrasonda yeri saptanamıyorsa kürtaj da düşünülmelidir.

  Gebelik devam ederken spirali yerinde bırakmak amniyon zarının erken açılması riskini de beraberinde getirir. Bu durumda da erken doğum kaçınılmaz olacaktır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Spiral en çok kullanılan gebelik önlem olmasına rağmen kayma sorunu yaratabilir ve gebeliği önlemede yetersiz kalabilir. Spiral takılı olmasına rağmen gebelik oluşmaktadır. Spiral takılı olmasına oluşan gebeliklerin % 50 düşük ile sonuçlanırken diğer % 50 sağlıklı doğum olarak sonuçlanmaktadır. Gebelik fark edildikten sonra spiral çıkarılmalıdır. Spiralin çıkarılmaması durumunda anne ve bebeğe zarar verebilmekte ve enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.
+ Yorum Gönder