+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamileyken Yedikleriniz Bebeğinizin Sağlığını Etkiliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hamileyken Yedikleriniz Bebeğinizin Sağlığını Etkiliyor
  Hamileyken Yedikleriniz Bebeğinizin Sağlığını Etkiliyor

  Hamilelik döneminde fazla miktarda kırmızı et tüketmek doğacak erkek çocukta sperm kalite sorunu, yetersiz düzeyde karbonhidrat tüketmek ise şişmanlık, şeker hastalığı gibi riskler yaşanması ihtimallerini artıyor. Bahçeci Sağlık Grubu doktorlarından Aile Hekimi Dr. Murat Berksoy hamilelik döneminde annenin aldığı besinlerin bebeğin ileriki hayatında ayrıca Alzheimer, kalp, şeker, infertilite gibi hastalılıklara sebep olabildiğini söyledi.


  Hamileyken Yedikleriniz Bebeğinizin Sağlığını Etkiliyor.jpg
  Anne adaylarının hamilelik sürecindeki beslenmesi, bebeklerinin DNA’sında önemli değişiklikler oluşturduğu için tüm yaşamını olumsuz etkiliyor. Bahçeci Sağlık Grubu doktorlarından Aile Hekimi Dr. Murat Berksoy hamilelik süresinde yanlış beslenen, ağır metaller, kimyasal ve biyolojik toksinlere maruz kalan anne adayının bebeğinde, ileriki yaşlarda yüksek tansiyon, şeker, kalp-damar hastalığının yanısıra zeka geriliği, otizm ve davranış bozukluğu gibi sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Ayrıca anne hamileyken çok fazla kırmızı et tüketirse, bebek erkek ise, bunun gelecekte sperm sayısını olumsuz yönde etkileyebileceğini söyleyen Dr. Berksoy, ‘’Çevresel kimyasal kirleticilerden PCB poliklorine bifeniller, dioksinler, kurşun, civa, bisfenol A ve perstisitler gibi endokrin bozucular çocuklarda işitme ve konuşma bozukluklarına, eğitimde başarısızlığın yanında gebelik sırasında benzer durumlara maruz kalındığında ise ileriki yıllarda bebeğin üreme sorunlarıyla karşılaşma olasılığını arttırmaktadır. Anne hamile iken çok kırmızı et tüketirse, bebek erkek ise, bu gelecekte sperm sayısını olumsuz yönde etkileyebilir. Hamileyken yetersiz düzeyde karbonhidrat tüketmek ise bebeğin genlerinde bazı unsurların değişmesine yol açıyor. Bu bebekler, yaşamlarının ileriki aşamalarında daha çok kilo alıyor. Yani anne adayı yetersiz karbonhidratlı bir beslenmeye geçerse, çocuğunun kilo alma riskini artırıyor. Anne karnındayken çocuk yetersiz beslenirse, çocuk ileride şişmanlık, şeker hastalığı gibi risklerle karşılaşabiliyor. Bu nedenle özellikle hamile kadınların beslenme ve yaşam tarzları konusunda daha bilinçli davranması gerekir’’ dedi
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamileyken beslenmeye çok dikkat etmek gerekir aşırı yağlı ve gazlı yiyecekler anneyi şişmanlatacağı gibi bebeğe de bir yararı olmayacaktır. Hamileyken fazla karbonhidrat tüketimi bebeği şişmanlatacaktır. Bebeğin normal bir kiloda doğması ve sağlıklı bir gelişim göstermesi için bol bol meyve ve sebze tüketmeye dikkat etmelisiniz. Annenin yetersiz beslenmesi de ilerde bebeğin şişmanlamasına neden oluyor. Bu nedenle anne adaylarının gebelikleri süresince düzenli beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir.
+ Yorum Gönder