+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Döllenme belirtileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Döllenme belirtileri
  Döllenme belirtileri

  Döllenme süreci, kadının üreme sistemine doğru yolculuk eden yüz milyonlarca spermden birinin kadının yumurtasına girmesiyle başlar.
  İncecik spermin yumurtanın sert kapsülünden (zona pellucida) nasıl girdiği tam olarak anlaşılmamıştır. Dolambaçlı bir yolda yüzen sperm yumurtaya başının yan tarafıyla saldırır. Dış yumurta kapsülüne birkaç sperm girmeye başlayabilir, ama sonunda yumurtaya yalnızca biri girer. Yaklaşık 266 gün sonra bir bebek doğar.

  d-llenme-belirtileri.jpg
  Yumurta ve spermin herbiri, binlerce gen içeren 23 kromozomu biraraya getirir. Bu bir insan için doğru sayı olan 46 kromozomlu yeni bir bireyi üretir, cinsiyeti, göz, saç ve ten rengi gibi fiziksel özellikleri, vücut büyüklüğü ve tipini, yüz uzuvlarını, yaratıcılığı ve büyük ölçüde zihinsel yetenekleri ve hatta kişiliği belirleyen, bu genetik malzemedir, sperm yumurtanın ortasına girdikten sonra, sperm ile yumurta tek hücreli bir embriyo (zigot) oluşturmak , üzere birleşir ve döllenme tamamlanır.
  Birden fazla doğum iki ya da daha fazla yumurtanın döllenmesinin ya da tek bir yumurtanın döllenip iki ya da daha fazla embriyo oluşturmak üzere bölünmesinin sonucudur.
  sürecin sonraki adımı hücre bölünmesidir. 12 saat içinde, yeni hücre iki hücreye ayrılır, daha sonra dört hücre haline gelir ve her 12 saatte bir hücre sayısı ikiye katlanarak devam eder.
  Yeni yumurta hücre sayısını düzenli olarak ikiye katlayarak, genişlemeden ama daha karmaşıklaşarak, yavaş yavaş fallop tüpünden aşağı rahirne doğru ilerlemeye devam eder. Döllenmeden 4 ilâ 5 gün sonra, artık 500 hücreden oluşan yumurta , rahim içindeki hedefine ulaşır.
  Yumurta rahime uiaştığı zaman, katı bir hücre kütlesinden sıvı dolu bir boşluğun çevresine yerleşmiş bir grup hücreye dönüşür. Buna blastosist denir. Blastosistin bir bölümü, sonunda bir embriyo üretecek olan yoğun bir hücre kütlesi içerir. Hücrelerin trofoblast denilen dış tabakası, beslenmeyi sağlayan plasentayı oluşturur.
  Bütün bunlar olurken, kadının üreme sisteminin geri kalanı da boş durmaz. Yumurtalıklar progesteron hormonunu kan dolaşımına salgılarlar. Bu büyük hormon dalgasının sonucu, tutunmanın yer alacağı mükemmel ortam olan, kanla şişmiş bir , rahim astarıdır.
  Başlangıçta yumurta rahimin derinliklerine gitmez. Birkaç gün rahimin yüzeyine tutunur. Daha sonra yumurta, rahim duvarını eriten, böylelikle yumurtanın duvarda daha derine, anne kanından oluşan bir havuzla çevrelendiği yere düşmesini sağlayan bir enzim salgılar. Döllenmeden sonra sekiz gün geçmiştir. 12. günde, yumurta yeni yuvasına sağlam bir şekilde gömülmüştür.
  Bu noktada, adetinizin geciktiğini farketmeniz ya da diğer gebelik semptomlarını belirlemeniz İçin çok erken olduğu halde, hamilesinizdir. Döllenmeden , sonraki ilk günlerde ve haftalarda, genellikle kadın hamile olduğunu bile anlamadan önce, düşükler yaygındır. Tahminen döllenmelerin yüzde 50`si düşükle son bulmaktadır 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Döllenme erkeğin milyonlarca sperminin bir tanesinin kadının yumurtasına girmesi ve yumurtayı döllemesi ile başlar. Yumurta döllendikten sonra ortalama 266 gün sonra bebek dünyaya gelir. Döllenmiş yumurta ve sperm 23 er tane olmak üzere 46 kromozom içermektedir. Döllenen yumurta binlerce geni içerisinde barındırmaktadır. Yumurta döllendiğinde bebeğin saç rengi, göz rengi, yapısı ve zekası genler ile belirlenir.
+ Yorum Gönder


döllenme,  spermin dolenme rengi,  yumurtanin 4 hucreye bolunm3si