+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Miyom Nedir Tedavisi Belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Miyom Nedir Tedavisi Belirtileri nelerdir
  Miyom Nedir Tedavisi Belirtileri nelerdir

  Miyom genel olarak bayanlarda rastlanan, rahim ağzında oluşan iyi huylu tümörlerdir.

  Uzmanlara göre hemen her kadında rastlanır. Ancak bilimsel olarak her 3 kadından 2 sinde rastlanan bu hastalık, hastanede ultrason ile tespit edilebilmektedir. Bir diğer açıklama da ise;

  Miyom Nedir Tedavisi Belirtileri nelerdir.jpg
  “Miyomlara bazen fibroid, leyomiyom, leyomiyomata veya fibromiyom da denmektedir. Miyomlar, kadın genital organlarının en sık rastlanan tümörleridir; 35 yaşın üzerindeki her üç kadının birinde, muayene ya da ultrasonla saptanabilecek büyüklükte miyomlar mevcuttur. Ancak, çok küçük miyomlar da dahil edilirse, bazı araştırmacılar menapoza kadar hemen her kadında miyom oluştuğuna inanmaktadır.”

  Hastaların çoğunun rahim içinde miyomlar bulunur, bazen bu sayı o kadar artar ki 50’nin üzerinde bulunabilir. Kadınlık hormonu miyomların büyümesini sağlar. Bu nedenle miyomlar genelde hamilelikte ya da üreme çağında normalin üzerinde bir artışla iki,üç kat büyürler.

  Miyomlar; rahim dokusuna göre 3 gruba ayrılırlar.

  İntramural miyomlar, subseröz miyomlar, submuköz miyomlar şeklinde.

  Tedavisi nasıldır?

  Miyom tedavisi her hastada ayrı olarak doktoru tarafından belirlenen bir yöntemle yapıldığı için uzman bir kadın hastalıkları doktoruna başvurulması gerekir.

  Belirtileri nelerdir?

  Karın ağrısı ve dolgunluk hissi

  Sırt ve bacak ağrısı

  Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşması

  Sık idrar’a çıkma

  Kabızlık ve gaz şeklinde sıralanabilir.

  Bu hastalık hemen her yaştaki kadınlarda görülebilmekte olup, bu şikâyetleri (belirtileri) kendinizde bulduğunuzda uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Miyom rahim ağzında oluşan iyi huylu tümördür. Miyom her üç kadının ikisinde görülmektedir ve genellikle ultroson ile muayenede fark edilmektedir. Küçük miyomlarda düşünüldüğünde neredeyse her kadında menepoza kadar mutlaka bir kere miyom olduğu düşünülmektedir.Miyomları kadınlık hormonları etkilemekte ve daha hızlı büyümelerine sebep olmaktadır. Miyom sorunu olan kadınlarda karın ağrısı, sırt ve bacak ağrıları, sık idrar çıkma cinsel ilişki sırasında ağrı görülmektedir.
+ Yorum Gönder