+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamileliğin son üç aylık döneminde nasıl beslenmeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamileliğin son üç aylık döneminde nasıl beslenmeli

  Diğer dönemlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme kuralları içerisinde beslenmeye devam edilmelidir.

  Sebze ve Meyveler— Günlük 7 porsiyon civarında bu 2 besin grubunda tüketilmesi önerilir. (örneğin 3 porsiyon meyve ve 4 porsiyon sebze gibi)

  Sebze ve meyveler lif, vitamin ve mineral depolarıdır. C vitamininden zengin olup bebeğinizin ve sizin diş ve diğer dokularınınızın daha sağlıklı olmasına destek olur. C vitamini aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandıracağı gibi demirinde emilimini artırır. C vitamininden zengin sebze ve meyvelere örnek olarak çilek, kavun, portakal, domates, biber, yeşillikler, lahana ve brokoli sayılabilir. Sebze ve meyveler ayrıca beslenmenize lif ve mineral desteği sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlar Buna ek olarak koyu yeşil sebzeler A vitamininden, demirden ve folik asit gibi hamilelik dönemi için çok önemli nutrientleri içerir.

  1 porsiyon meyve = 1 orta boy elma, 1 2 muz , 1/2 su bardağı meyve salatası, 3/4 su bardağı meyve suyu .
  1 porsiyon sebze = 1 su bardağı doğranmış yeşil yapraklılar,4 yemek kaşığı pişmiş sebze yemeği

  Tahıl Grubu – Hamilelerin bu gruptan günlük 6-9 porsiyon yemeleri önerilir. Bu grupta bulunan tam buğday ekmeği, bulgur,musliler,yulaf gevrekleri, esmer pirinç, B vitaminlerinden,folik asitten ,minerallerden ve lif açısından çok zengindir. Folik asit annenin kan volumünü artırmak ve bebeği nöral tüp deformasyonlarına karşı korumak için gereklidir. Sadece besinler bu dönemde ki artmış ihtiyacı karşılamaya yetmezler. Bu yüzden hamile kalmayı planlayan anne adaylarına 3 ay önceden folik asit kullanımı hamileliğin ilk 3 ayına kadar önerilir. Kahvaltı gevrekleri özellikle folik asit destekli oldukları için bu dönemde önem kazanırlar.

  1 porsyon tahıl grubu = 1 dilim ekmek, 3 yemek kaşığı bulgur pilavı veya esmer (kabuklu pirinç), 1/2 su bardağı yulaf ezmesi

  Süt ve süt ürünleri Grubu — Günlük 4 porsiyon kadar bu gruptan tüketmek gerekir. Bu gruba süt, yoğurt, peynir ve diğer sütten yapılmış ürünler dahil edilebilir. Süt ürünleri, bebeğin ve sizin dişleriniz ve kemiklerinizin sağlığı açısından gereken kalsiyum desteğini sağlar. Ayrıca A, D ve B vitaminlerininde de zengindir. 18 yaşının üstünde ki hamilelerin günlük kalsiyum ihtiyaci 1000 mg, 18 yaş altı ise 1300mg dır. Kalsiyumdan zengin diğer yiyecekler ise koyu yeşil renkli sebzeler, kurufasülye, bezelye, fındık, fıstık ve tofudur Eğer sütü sindirememe gibi bir durumunuz yani laktoz intoleransınız varsa laktozsuz süt tüketimine ağırlık verebilirsiniz.

  1 porsiyon süt grubu = 1 su bardağı yoğurt,1 su bardağı süt,1 ince dilim (30 gr) pastörüze peynir

  Protein/ Et Grubu — Günlük ortalama 10-12 porsiyon et grubundan tüketim önerilir. Protein büyümeyi desteklediği için bu dönemdeki protein ihtiyaci normalde daha fazladır. Hergün düzenli çok yağlı ve derili olmayan tavuk,et,köfte ve balık tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca yumurta ,badem,fındık,gibi çerezler,kurubaklagiller ve bezelye de zengin protein kaynaklarıdırlar. Protein kaynaklarının aynı zamanda B vitaminden ve demirden zengin oldukları unutulmamalıdır.

  1 porsiyon et grubu = 1 yumurta, 1 yumurta büyüklüğünde köfte, 30 gr et,4 yemek kaşığı pişmiş kurubaklagil,6-8 tane badem
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Hamilelik boyunca anne adaylarının beslendiklerine dikkat etmesi gerekmektedir Gebeliği boyunca anne adayları doktor kontrolünde olmalı yeme konusunda da doktoruna danışmalı düzenli olarak kilo kontrolü yaptırmalıdır.
+ Yorum Gönder