+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamileliğin ilk haftasında neler olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hamileliğin ilk haftasında neler olur
  Hamileliğin ilk haftasında neler olur

  Hamileliğin ilk haftası

  Halk arasında hamilelik aylarla ifade edilirken, doktorlar hamilelik süreci değerlendirirken ve anne karnındaki bebeğin gelişmesini izlerken haftayı esas alırlar.Aslında gebeliğin başlangıcı olan döllenme,bu tarihten yaklaşık 14 gün sonra olmaktadır.Ancak zamanlamanın doğru yapılabilmesi bakımından pratikte, son adet tarihi, gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir. En son görülen adetin başladığı gün gebeliğin başlangıcı kabul edildiğinde, toplam gebelik süresi yaklaşık 280 gün, yani 40 haftadır.


  İlk haftada vücudunuzda oluşan değişiklikler şöyle sıralanabilir.Yaklaşık 2-3 ay önce yumurtalıkta gelişmeye başlayan bir grup yumurta hücresinden, hızlı gelişme gösteren yaklaşık 20 yumurta, etraflarında sıvı dolu bir kesecikle büyüyerek, kendi aralarında bir yarışla döllenme şansı olan en büyük yumurta haline gelmeye çalışırlar. Beyinden tetiklenen bir mekanizma ile en büyük kist çatlar ve yumurta karın boşluğuna atılır. İki adet kanamasının yaklaşık ortasına denk gelen bu dönem (adetin ilk gününden itibaren 10-18 .ci günler) kadının gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönemdir.Bu dönemde gebelik planlamış bir çift gün aşırı veya her gün ilişki olacak şekilde kendilerine zaman ayırmalıdırlar. Bir adet döneminde gebelik elde etme şansı yaklaşık %20 olduğundan gebelik elde edemeyen çiftlerin,morallerini bozmadan benzer bir cinsel ilişki rejimini sürdürmeleri gerekir.


  Karın boşluğuna atıldıktan sonra tüpler tarafından yakalanan yumurta yaklaşık 12-24 saat süreyle döllenmeyi bekler .Döllenme olursa (iki hücrenin birleşmesi ile tek bir hücre oluşup çoğalmaya başlar) gebeliğin ilk aşamasına geçilir. Eğer döllenme olmazsa yumurta ölür ve bunu takiben bir sonraki adet kanaması oluşur. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Gebeliğin ilk haftasında genellikle sürekli halsizlikler ve kusmalar meydana gelmektir. Zaten buradan yola çıkarak hamile oldukları anlaşılmaktadır. Genellikle ilk haftalar da ve aylarda çok dikkatli olmak gereklidir. çünkü bebeğin düşme riski büyüktür.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Gebeliğin ilk haftası yumurtalar follop tüplerinde döllenir yumurta döllendikten sonra rahime gönderilir rahim duvarına tutunan zigotun etrafını hemen plasenta sarar plesanta bebek ile anne arasında kan ve besin alışverişi yaparken vücutta algılanan yabancı maddeye yani zigotta yapılan antikor saldırılarını engeller.
+ Yorum Gönder