+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Erken hamilelik belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Erken hamilelik belirtileri nelerdir
  kısaca erken hamilelik belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Erken hamilelik belirtileri ilgili

  Erken gebeliğin tüm belirti ve bulguları sizde bulunabilir , fakat hamile olmayabilirsiniz.Yada gebelik belirtilerinin yalnız bir kaçı bulunurken kesinlikle hamile olabilirsiniz.Gebelik belirtileri kadından kadına farklılık gösterebilir
  .Gebeliğin en önemli belirtilerinden biri gecikmiş adettir.Adet gecikmesinden sonra gebeliğin ilk belirtileri; baş ağrısı , mide bulantısı , göğüslerde hassasiyet,yiyeceklere aşırı istek duyma ve alt sırt ağrısıdır. Beklenen adetinizin gecikmesinden sonra yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

  Gebelik belirtileri adet gecikmesinden itibaren ortaya çıkmaya başlar

  Adet Gecikmesi:
  Gebelik belirtilerinden en belirgin olanıdır.Gebe kadınların genellikte tümünde adet gecikmesi olur

  Sızlayan ,Şiş göğüsler:
  Gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebeliğin ilk haftalarında (1-2) gögüslerde hassaslaşma , ağrı ve şişlik hissedilir.

  Üstüne adet görme (İmplantasyon kanaması) :Tutunma kanaması erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir.Gebelikten sonra 6-12 gün dönemimde embriyonun rahim duvarına yerleşmesine bağlı az miktarda kanama oluşur.

  Sabah Bulantıları:En çok bilinen gebelik belirtilerinden biri sabah bulantılarıdır.Gebe kaldıktan sonra 2-8 hafta sonra görülebilir.Ve gebelik boyunca devam edebilir.

  Sık İdrara Çıkma:Gebe kaldıktan sonraki 6-8 hafta sonra idrara çıkma sayınız artabilir.

  Baş Ağrısı:Vücudunuzdaki hormonların ani yükselişi baş ağrısına neden olabilir.

  Sırt Ağrısı:Alt sırt ağrısı gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebelik boyunca kadınların çoğu sırt ağrısını uzun süre yaşayabilirler.

  Meme ucu koyulaşır:Gebeliğin ilk üç ayı içinde Meme ucu çevresinin ( Areola ) koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarması oluşur.

  Yiyeceklere aşırı istek duyma ( aşerme) :Gebeliğin ilk üç ayı içersinde turşu, dondurma, tatlı ve benzeri yiyeceklere karşı aşırı istek duyma.

  Vajinada renk değişikliği:
  Gebeliğim ilk üç ayında vajina ve rahim ağzı dokusunda renk değişikliği meydana gelebilir.

  Yorgunluk hissetme:Gebeliğin erken belirtilerinden biride yorgun yada yorgun hissetmektir.Gebeliğin ilk haftasından itibaren hissedilebilir.

  Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz belirtiler gebelik belirtisi olmasına rağmen bu belirtilerin bir veya bir kaçı gebelik harici başka olası nedenlerden kaynaklanabilir.Bundan dolayı gebelik konusunda emin olabilmek için gebelik testi yaptırmanız gerekir.

  Gebelik testleri;Bugün esas olarak kullanılmakta olan üç çeşit gebelik testi vardır.

  Bunlar ; Evde gebelik testi,Laboratuvar ya da Muayenehanede İdrar testi , Kan testi

+ Yorum Gönder