+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Over kisti belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Over kisti belirtileri nelerdir
  kısaca over kisti belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Over kisti belirtileri

  Over kistleri kabaca; habis (malign, kötü huylu) ve selim (benign, iyi huylu) olarak ayrılabilirler. En sık görülen kistler iyi huylu olanlardır. Yumurtalıklar diğer organlara göre belirti verme açısından daha fakirdirler. Çoğu kez bir çok büyümelerine rağmen hiçbir şikayet yaratmazlar ve ancak rutin kontroller esnasında fark edilirler. Yandaki resimde 25 cm boyutuna kadar ulaşmasına rağmen hastada karında şişkinlik harici bir şikayet yaratmamış olan iyi huylu bir over kistinin ameliyatla çıkarılması izlenmektedir.

  Yumurtalık kistlerinin en sık belirtileri:

  Adet düzensizlikleridir (En sık verdikleri belirtidir) ,
  Karında şişlik,
  Karın veya kasık ağısı,
  Sindirim sitemi bozuklukları (kabızlık, ağrılı dışkılama),
  İdrar yolu şikayetleri (sık idrara çıkma) gibi özgün olmayan (non-spesifik) belirtilerdir.

  over kist.jpg

  Over kisti dışındaki pek çok durum da benzeri şikayetler yarattığından, bu tür yakınmaları olan kişiler genelde durumlarını önemsemezler. Çok fazla büyümeyen bir over kisti karın boşluğu içerisinde kendine rahatlıkla yer bulabileceği için bir şişlik yapmaz. Ağrı, over kirstlerinde görülen nadir bir bulgudur. Eğer ağrı varsa bu kitlenin büyüdüğünü, iltihaplandığını ya da bir endometriozis probleminin de olabileceğini gösterir.

  Yumurtalıkta kistleri olan kişilerde nadiren kistlerin kendi etrafında dönmesi ("torsiyon") veya patlaması ("rüptür") şiddetli ağrı ve akut karın tablosuna yol açabilir. Bu problemler halk arasında "kistin patlaması veya kistin kanaması" olarak adlandırılmaktadır. Akut karın ağrısı yapan bu durumlarda acil ameliyat gerekebilir.Kistler mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma, "rektum" denilen barsağın son kısmına bası yaparak kabızlık veya ağrılı dışkı yapma şikayetlerine neden olabilirler. Zaman zaman da iştahsızlık, kilo kaybı, hafif bulantı gibi sindirim sistemi yakınmaları olabilir.Unutulmaması gereken nokta, yumurtalıktaki kistlerin çok farklı türlerinin olduğu ve yarattığı şikayetlerin türüne bağlı olabileceğidir.

+ Yorum Gönder