+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Mıknatıs hangi maddelerden oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mıknatıs hangi maddelerden oluşur
  Mıknatıs hangi maddelerden oluşur

  Elektromıknatıslar suni mıknatıslardır ve elektrik etkisiyle geçici olarak mıknatıslık özelliği kazanırlar. Metal bir çubuk üzerine sarılan metal telden akım geçirilimesi suretile oluşturulur.

  Manyetik bir maddeyi mıknatıslandırmak için belli başlı 4 yöntem vardır: (1) maddeyi bir mıknatısa yaklaştırmak, (2) elektrik akımı kullanmak, (3) maddeyi bir mıknatısa dokundurmak ve (4) manyetik alan içindeyken maddeye ağır bir darbe vurmak. Bu dört yöntemin ilk ikisi geçici mıknatıslandırma yöntemidir.

  Kalıcı bir mıknatıs, manyetik maddenin mıknatısın kuzey veya güney kutuplarından herhangi biri ile çarpıştırılması sonucu elde edilebilir. Bu çarpışma, maddedeki manyetik alanları sıraya dizer.

  Bir demir parçası, bir pusula iğnesine paralel tutulup (yeryüzündeki güç çizgileri boyunca) ağır çekiç darbesine maruz bırakılarak mıknatıslandırılabilir. Bu darbe manyetik alanların harekete karşı direncini kırar ve onların Dünya’nın manyetik alanına göre sıralanmalarını sağlar.

  Bir nesnenin mıknatıs özelliğini ortadan kaldırmak için güçlü bir manyetik alan kullanılır. Birinci yöntemde manyetik alan çok hızlı bir şekilde düzensiz hareket etmeye zorlanır. Diğer yöntemde ise mıknatıslandırılmış nesne, kutupları arasındaki dizgi yeryüzünün manyetik alanı ile doğru açıda olacak şekilde yerleştirilir. Daha sonra nesneye, yavaş yavaş vurularak manyetik alanlarının düzensiz bir dizilişe geçmesi sağlanır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mıknatıs bilindiği gibi nikel kobalt demir gibi metal maddeleri çekme özelliği olan maddelerdir. bunun dışın da mıknatıslar doğal ve yapay olarak ikiye ayrılmaktadır. bunun dışında mıknatıslar bilindiği gibi zıt kutuplar birbirini çekerken aynı kutuplular birbirini itmektedir. son olarak mıknatıs kuzey ve güney olarak iki kutuptan oluşabilmektedir.
+ Yorum Gönder