+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Sürrealizm ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Sürrealizm ile ilgili bilgi
  sürrealizm nedir


  İnsanın bilinçaltını açıklamaya çalışan edebiyat akımıdır. İnsanların gerçek eğilimleri, istekleri, toplum yasalarının, geleneğin, ahlakın, dinin baskıları yüzünden, bilançaltında kapalı durmaktadır. Rüyalar, sayıklamalar, sarhoşluk halleri, delilikler, aklın denetimi dışındaki hareketler olduğundan insanın gerçek kişiliğini açıklar. Öyleyse gerçek insanı anlatmak durumunda olan sanat, insanın bu halleri üzerinde durmalıdır. İnsan bir aysberg gibidir. Bilinmeyen yönü, bilinenden daha fazladır.

  Sürrealizm Freud’un psikanaliz verilerinden oldukça yararlanmıştır. Onun elde ettiği sonuçları bilimsel gerçek gibi kabul etmişlerdir.

  Sürrealizm’de otomatik yazı denen bir sistem uygulanır. Bu yazı, önceden hiçbir konu düşünmeden, kalemin ucuna gelenleri hiç ara vermeden hızlı hızlı yazarak elde edilir. Ya da bir kişi hipnoz edilir. Ona değişik sorular sorulur ve cevaplar hiçbir değiştirme yapmadan yazıya geçirilir.

  Elbette böyle bir yöntemle elde edilen yazıda anlamsız sözler, birbiriyle ilgisiz saçma ifadeler olabilir. Sürrealizm’e göre bu, gerçek bir sanat eseridir.
  Akımın akıl dışılığa verdiği bu değer zamanla azalmış, akla seslenen ancak bilinçaltını ihmal etmeyen bir anlayışa dönüşmüştür.

  Sürrealizm’i; Dadaizm’den ayrılan Breton, Aragon, Eluard kurmuştur. Edebiyatımızda özellikle Garipçiler bu akımdan etkilenmiştir.

  Edebiyat Akımları, Batı Edebiyatı, sürrealizm,
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sürrealizm bir diğer adı bilindiği gibi gerçek üstücülük olan bu felsefi akım bilindiği gibi birinci ve ikinci dünya savaşı arasında gelişmiş olan bir akımdır. bunun dışında bu akım yani sürrealizm akılcılığa dayanan bir akımdır. son olarak bu akım daha sonra dağılmaya başladı ve başka akımlara dönüşmeye başlamış.
+ Yorum Gönder