+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Kükürt devri nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Kükürt devri nasıldır
  Kükürt devri nasıldır


  Kükürt de, azot,karbon ve diğer elementler gibi yaşam için gerekli olan elementler arasındadır.Bitkiler kükürtü SO4 (-2) şeklinde topraktan absorbe ederek H2S ' e dönüştürürler.Daha sonra kükürtüde proteinlerin yapıtaşı olan amino asitlerin sentezinde kullanırlar.


  Kükürtlü bileşikler amino asitlerin yapısına katılmasıyla, dolaylı yoldan proteinlerin yapısınada girmiş olur.Eğer bir bikti veya hayvan ölürse, yapılarındaki proteinin parçalanmasıyla kükürt, H2S şeklinde açığa çıkar.fakat H2S kükürt bakterileri tarafından öncelikle S2O3 (-2) ' ye daha sonrada SO4 (-2) iyonuna dönüştürülür.Görüldüğü gibi kükürtlü bileşikler yine ilk formuna dönmüş olurlar.
  SO4 (-2) iyonları, bazen doğada serbest olarak reaksiyona girerek sülfatlı bileşikleride verebilirler.Organizmalar tarafından alındığı takdirde kükürt içerene iki amino asit olan Sistein ve Metionin ' nin yapılarına katılırlar
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Yalın ve katı bir ametal olan Kükürt limon sarısı rengindedir. Kükürt doğada yaygın olarak bulunur. En önemli Kükürt yatakları Japonya ve Sicilya da bulunur. Kükürt hem dahilen hemde haricen kullanılabilen bir maddedir.
+ Yorum Gönder