+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Duyu Epiteli ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Duyu Epiteli ne demektir
  Duyu Epiteli ne demektir


  …Dış ortamdan gelen fiziksel,kimyasal ve ışık uyarılarını algılamaya özelleşmiş olan epitel hücrelerdir.

  İnsanlarda dilde burunda ve deride bulunur.Duyu epitel hücreleri reseptör olarak sinir sistemine yardımcı olurlar ve yenilenme özellikleri yoktur.

  …Sinir hücreleri epitel hücreleri içinde sonlanarak duyu epitelini oluşturur.
  …Duyu epiteli 3 çeşittir:
  a.)Birinci grup: duyu epitel hücresinin almaçları ile aldıkları uyartıları sinir hücrelerine ulaştıracak uzantıları yoktur.Sinir hücrelerinin kısa uzantıları epitel hücresine uzanarak uyarıyı doğrudan alır.Yalnızca omurgalı hayvanlarda bulunan bu çeşit duyu epiteline tat epiteli örnek verilebilir.
  b.)İkinci grup:duyu epiteli hücreleri almış oldukları uyartıyı kendi uzantıları ile sinir hücrelerinin kısa uzantılarına kadar iletirler.Örneğin koku alma hücreleri( sarı benek denilen bölgede bulunur) ile beyin omurilik sıvısında basıncı algılayan hücreler.
  c.)Üçüncü grup:Uyarlar almaç olmaksızın doğrudan sinir hücreleriyle de alınabilir.Bazı sinir hücrelerinin kısa uzantıları serbest olarak epitel doku içine uzanır.Deride bulunan serbest sinir uçları buna örnektir.Omurgalıların beyin ve omurilik ve sinir düğümlerinde de serbest sinir uçları bulunur.Duyu epitel hücrelerinde yenilenme yoktur.

  Epitel dokuda kan damarı ve sinirler bulunmaz.
  Melanin pigmenti deriyi ışığın zararlı etkilerinden korur.
  Gözün iç kısmında duyu epiteli bulunur.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  Duyu epiteli ya da diğer adıyal Nöroepitel demek ; örtü epiteli içine yerleşmiş bulunan duyu hücreleri ile, dış ortamdan gelen fiziksel, kimyasal ve mekanik uyarıları alıp, sinir uyarısı haline çevirebilen özelleşmiş bir epitel dokusuna denmektedir
+ Yorum Gönder