+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Alberto Giacometti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Alberto Giacometti
  Alberto Giacometti yaşamı hakkında kısa bilgi

  Alberto Giacometti, İsviçreli heykelci ve ressam (1901-1966). Bir ressamın oğlu olan Giacometti, kardeşi Diego'yu model diye kullanarak on üç yaşında ilk tablolarını yaptı. Cenevre ve Roma'da öğrenim gördükten sonra 1922'de Paris'e yerleşti. «Birini her gün aynı yerde görecek olsam, onu değişik değil, ama daha iyi görürüm. Ben de daha iyi görmek için çalışıyorum» diyordu. Buna rağmen duruşu, düşüncesi ve yüzü durmadan değişen insanı tasvir etmenin güçlüğünü anlamıştı.
  Alberto Giacometti.jpg
  Bunun üzerine «heykel-nesne»ler yapmağa başladı ve bir süre gerçeküstücülük akımına katıldı. 1935'e doğru yeniden insan heykellerine döndü. Durmadan Diego'nun büstü üzerinde çalıştı ve sonunda onu bir kibrit kutusu boyutlarına indirdi, kadın figürleri ise ip gibi incecik uzuyordu.

  Hayatının son yıllarında yeniden insan yüzünü incelemeğe girişti ve gene Diego ile bir başka modelin, Annette'in yüzünü konu aldı. Kaba bir gerçekçiliğin ürünü olan büstler yonttu: bu büstlerdeki dehşet ya da buz gibi donmuş, anlaşılmaz sükûnet ifadesi, hayat ile ölüm arasında, sonsuza dek asılı kalmışa benzer.

  1962'de Venedik bienali büyük ödülünü kazanan Giacometti'nin başlıca dünya müzelerinde eserleri vardır.  (Solda) «Bir Meydandan Geçen Adam» (1949), sanatçının ip inceliğindeki ilk bronzlarından biri. Çağımızın bunalımı, Giacometti'yi bilerek ya da bilmeyerek heykelin en ilkel biçimlerine doğru itmiştir. Giacometti Vakfı, Zürich.

  (Sağda) Kendi eseri olan portresi (1921). Giacometti Vakfı. Zürich.  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Alberto Giacometti 10 Ekim 1901 yılında İsvicre de dünyaya gelmiştir. Önemli bir ressamlardan birisidir. 1925 yılında ilk eserini yapmıştır. Birçok önemli eserleri bulunmaktadır. 1 Ocak 1966 tarihinde İsvicre de ölmüştür.
+ Yorum Gönder