+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Al Paçino - Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Al Paçino - Biyografisi
  Al Paçino yaşamı hakkında bilgi

  alpacinooo.jpg
  Uzun süren sinema kariyeri boyunca, Hollywood'un baş aktörlerinden biri olarak görülen Al Pacino, 25 Nisan 1940'ta New York, Doğu Harlem'de dünyaya geldi. Güzel sanatlar Okulu'na giderken 17 yaşında okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalışmaya başladı.

  Bir yandan da oyunculuk dersleri alan Pacino, zaman zaman çıktığı gösterilerde oyunculuğunu geliştirdi. 1966 yılında " Actors Studio " da eğitim için hak kazandı. Daha sonra James Earl Jones ile çalıştığı The Place Creep'de rol aldı. 1967-68 tiyatro sezonunda zalim bir sokak serserisini oynadığı " The Indian Wants the Bronx " ile Obie Ödülleri En Iyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

  Al Pacino'nun Broadway'de sahneye çıktığı ilk oyun " Does the Tiger Wear a Necktie ? " dir. Her ne kadar oyun kırk gösterimden sonra kaldırıldı ise de Pacino, topluma uyum sağlayamayan bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı rolüyle Tony Ödülü'nün sahibi oldu. Al Pacino'nun kariyerindeki ilk filmi, 1969 yılında çevirdiği Me, Natalie' dir. Bir sene sonra yine bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı Panic in Needle Park her ne kadar başarısız bulunsa da, üstün bir performans sergileyen Al Pacino büyük övgüler aldı.

  Buradaki başarısıyla, yapımcılığını Paramount'un üstlendiği, Francis Ford Coppola'nın " The Godfather " ( Baba ) filminde Michael Carleone rolünü oynamaya hak kazandı. Bu filmdeki muhteşem performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ına aday gösterilerek çıkışına devam eden Pacino, 1973'te Scarecrow filmiyle pek iyi bulunmazken, polis draması " Serpico " ve " The Godfather Part II " ( Baba 2 ) gibi sükse yapan filmler ile karnesini düzeltti.

  Baba 2 ile üçüncü defa Oscar'a aday gösterilen Al Pacino, 1975 yılında çevrilen " Dog Day Afternoon "da, homoseksüel sevgilisinin cinsiyet değiştirme ameliyatının parasını karşılamak için banka soymaya kalkan bir aşığı canlandırdı. Başarılı filmlerle ününe ün katan Pacino, 1977 tarihli, otomobil yarışlarını konu alan " Bobby Deerfield " daki kötü performansı ile inişe geçti.

  Çareyi Broadway oyunlarına dönmekte buldu ve başrolünü oynadığı The Basic Training of Pavlo Hummel ile ikinci kez Tony ödülünün sahibi oldu. Hollywood'a döndükten sonra rol aldığı And Justice for All ile eleştirmenlerin gönlünü alamasa da sinemaseverlerin gönlünde bir defa daha taht kurdu.

  Pacino'nun daha sonra rol aldığı filmleri, seri bir homoseksüel katilin peşinde olan bir polis memurunu canlandırdığı " Cruising " ve " Author Author " adlı komedi iş yapmadı. 1983 yılında Brian De Palma'nın yönettigi, şiddeti bol " Scarface " ( Yaralı Yüz ) ise ilk gösterildiğinde vasat bulunmasına karşın daha sonra sinemanın kült filmleri arasındaki yerini aldı.

  Fakat başarının arkasından tekrar başarısızlık geldi ve Pacino tarihsel epik " Revolution " ( Devrim )'dan sonra gözlerden uzaklaştı. Bu arada " The Local Stigmatic " filmiyle yönetmenliği denedi. Ki bundaki başarısı filmin sinemalarda hiç gösterilmemiş olması ile eşleştirilebilir.

  Al Pacino'nun dönüşü, 1989'da çekilen " Sea of Love " ( Aşk Denizi ) filmi ile oldu. Film büyük sükse yaptı. Pacino yeniden bir stardı! 1990'da gösterişli bir gangsteri oynadığı " Dick Tracy " ile altıncı kez Oscar'a aday olan Pacino, aynı yıl çevrilen, üçlemenin üçüncü ayağı " The Godfather Part III " ( Baba 3 ) 'de kendisinden bekleneni veremedi.

  Ertesi yıl çevirdiği romantik komedi " Frankie and Johnny " ve ardından gelen " Glengarry Glen Ross ", vasatı geçemeyen filmleriydi. Uzun süren sessizliğin ardından " Scent of a Woman " ( Kadın Kokusu ) 'ndaki muhteşem oyunculuğu ile nihayet Oscar heykelciğine kavuşmayı başardı.

  1993'te Brian De Palma ile tekrar çalıştığı " Carlito's Way " ve 1995'te Michael Mann'in yazıp yönettigi, ve Robert De Niro'nun canlandırdığı bir hırsızın peşindeki polisi oynadığı Heat ile kariyerine devam eden Pacino, 1996'da politik bir dram olan " City Hall " da rol aldı. Fakat o sene dikkatleri daha çok yazıp yönettiği ve rol aldığı " Looking for Richard " ile çekti.

  1997 senesinde genç Hollywood starları ile çevirdiği filmler gündemdeydi. Önce Johnny Depp ile " Donnie Brasco " ve sonra Keanu Reeves ile " The Devil's Advocate " ( Şeytanın Avukatı ) Al Pacino, 1999 yapımı " The Insider " ( Köstebek ) ile sinemaseverlerin karşısındaydı. Başrolü Russel Crowe ile paylaşan Pacino , sigara şirketlerinin halktan gizlediği sırların anlatıldığı ve yayın aşamasında kıyametin koptuğu " 60 Dakika " adlı programın yapımcısı Jeffrey Wigand'ı canlandırdı.

  2000 yılında yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ve başrollerinde Cameron Diaz, James Woods ve Dennis Quaid gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı " Any Given Sunday " ( Kazanma Hırsı ) adlı filmde oynayan aktör, Tony D'Amato adında futbol aşığı bir koçu canlandırdı.

  2002 yılında görevi sırasında zor duruma düşen deneyimli bir dedektifi canlandırdığı " Insomnia " (Uykusuzluk) filmi ve kurnaz bir yönetmeni canlandırdığı " Simone " filmi ile izleyicilerin karşısına çıktı.

  2003 yılında " The Recruit " (Çaylak) filmi ile CIA ajanını canlandıran Al Pacino, televizyonda izlenme rekorları kıran tv dizisi " Angels in America " ile sevenlerinin gönüllerinde bir kez daha taht kurdu.


  Filmleri

  The Merchant of Venice (2004) -
  ShylockAngels in America (2003) -
  Roy Marcus CohnGigli (2003) -
  StarkmanThe Recruit (2003) -
  Walter BurkePeople I Know (2002) -
  Eli WurmanS1m0ne (2002) -
  Viktor TaranskyInsomnia (2002) -
  Dedektif Will DormerChinese Coffee (2000) -
  Harry LevineAny Given Sunday(1999) -
  Tony D'AmatoThe Insider(1999) -
  Lowell BergmanThe Devil's Advocate (1997) -
  John MiltonDonnie Brasco (1997) -
  Benjamin 'Lefty' RuggieroCity Hall (1996) -
  Mayor John PappasHeat (1995) -
  Lt. Vincent HannaTwo Bits (1995) -
  Gitano SabatoniCarlito's Way (1993) -
  Carlito BriganteScent of a Woman (1992) -
  Lieutenant Colonel Frank SladeGlengarry Glen Ross (1992) -
  Ricky RomaFrankie and Johnny (1991) -
  JohnnyThe Godfather: Part III (1990) -
  Don Michael CorleoneDick Tracy (1990) -
  Big Boy CapriceThe Local Stigmatic (1989)
  Sea of Love (1989) -
  Frank KellerRevolution (1985) -
  Tom DobbScarface (1983) -
  Tony MontanaAuthor! Author!(1982) -
  Ivan TravalianCruising (1980) -
  Steve BurnsAnd Justice for All (1979) -
  Arthur KirklandBobby Deerfield (1977) -
  Bobby DeerfieldDog Day Afternoon (1975) -
  Sonny WortzikThe Godfather: Part II (1974) -
  Michael CorleoneSerpico (1973) -
  Frank SerpicoScarecrow (1973) -
  FrancisThe Godfather (1972) -
  Michael CorleoneThe Panic in Needle Park (1971) -
  BobbyMe, Natalie (1969) -
  Tony

  Ödülleri

  2000: Film Society of Lincoln Center: Career Achievement Award
  1997: Boston Society of Film Critics: Best Actor, Donnie Brasco
  1996: Directors Guild of America: Documentary Direction, Looking for Richard1996: Independent Feature Project: Gotham Award, Lifetime Achievement1992: OSCAR: Best Actor, Scent of a Woman
  1992: Golden Globe: Best Actor in a Motion Picture (Drama), Scent of a Woman
  1977: Tony: Best Actor in a Play, The Basic Training of Pavlo Hummel1975: BAFTA: Best Actor, Dog Day Afternoon
  1975: Los Angeles Film Critics: Best Actor, Dog Day Afternoon
  1974: BAFTA: Best Actor, The Godfather - Part II
  1973: Golden Globe: Best Actor in a Motion Picture (Drama), Serpico
  1973: National Board of Review: Best Supporting Actor, Serpico
  1972: National Society of Film Critics: Best Actor, The Godfather
  1972: National Board of Review: Best Supporting Actor, The Godfather
  1969: Theater World: Does a Tiger Wear a Necktie?
  1969: Drama Desk: Does a Tiger Wear a Necktie?
  1969: Tony: Best Supporting Actor in a Play, Does a Tiger Wear a Necktie?1968: Obie: Best Actor, The Indian Wants the Bronx
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Al Paçino 25 Nisan 1940 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. Sinema oyuncusudur. Oskar ödülü kazanmıştır. Birçok filmlerde rol almıştır.
+ Yorum Gönder


al pacino,  alpaçino,  al pacino filmleri,  al pacino filmleri izle,  alpaçino resimler