+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda metin kemal kahraman - Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  metin kemal kahraman - Biyografisi
  metin kemal kahraman yaşamı hakkında bilgi


  metinkemalkahraman.jpg
  Metin ve Kemal Kahraman Tunceli'in Pülümür ilçesine bağlı bir dağ köyünde dünyaya gelmiş. Babalarının Devlet Demiryolları'nda çalışmış olmasından dolayı, çocukluklarının ilk yıllarını Erzincan'da geçirdiler, ancak daha sonraları ise yazları Tunceli'de köyde, kışları Erzincan'da olmak üzere iki ayrı yerde yaşamlarını sürdürdüler. Bu, onlara iki ayrı kültüre de tanıklık etme imkânı sağladı. Bu yüzden Erzincan'daki Türkçeyi de, Tunceli'de konuşulan Zazacayı da kendi dilleri saydılar ve ortaya koydukları ürünlerde bu iki dili de kullandılar. İlk, orta ve lise eğitimlerini Erzincan'da tamamladılar. Kemal Kahraman 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi. Ancak 1984 yılında bu okulu bırakarak, Ankara'da ODTÜ Felsefe Bölümü'ne başladı. Metin Kahraman ise 1984 yılında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Radyo Televizyon Bölümü'ne girdi. 1985 yılında bu okulda okuyan birkaç arkadaşıyla birlikte Grup Yorum'u kurdu. Aynı yıllarda Kemal de Ankara'da çeşitli amatör müzik gruplarında yer aldı. Grup Yorum'dan ayrıldıktan sonra, 1991 yılında İstanbul'da tekrar bir araya gelen Kahraman kardeşler, 1993'te iki yıllık çalışmalarının ürünü olan ilk albümlerini gerçekleştirdiler. Daha sonra Kemal Kahraman eğitim amacıyla Almanya'ya yerleşti. Metin Kahraman’ın da zaman zaman Almanya'ya gitmesiyle müzik çalışmalarını birlikte sürdürdüler.Kahraman kardeşler büyük beğeni toplayan çalışmalarını profesyonel albümlerle farklı zaman dilimlerinde dinleyicilerle buluşturdular ve çalışmalarına devam etmektedirler. 1990 yılından itibaren Tunceli ve Erzincan yörelerinde derleme çalışmaları da yapan Metin-Kemal Kahraman, bölgenin tarihi, sözlü edebiyatı, inançları, günlük yaşamı, gelenekleri, müziği gibi çeşitli konularda araştırmalar yaptılar ve bu doğrultuda belgesel albümler hazırladılar. Sözleri ve besteleri kendilerine ait olan eserler, başka müzisyenler tarafından da seslendirildi. Her iki sanatçı da saz, cura ve gitar çalmaktadır.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye


  Metin Kahraman kimdir?


  1963 Dersim doğumluyum. İlköğrenim ve lise birinci sınıfa kadar Erzincan’da okudum. Sonrasında İstanbul’da eğitimime devam ettim. Marmara Üniversitesi İletişim Bölümü Radyo ve Televizyon mezunuyum. Aynı dönemde Grup Yorum’la ekibimizi kurduk. Grup yorumun 5-6 albümünde yer aldım. Daha sonra şimdiki adıyla Metin Kemal Kahraman (Kemal kardeşimle) albümünü oluşturduk. Şu ana kadar Meyman, Deniz Koydum Adını, Renklerde Yaşamak, Ferfecir, Yaşlılar Dersim Türkülerini Söylüyor, Sürella ve çeviri Hazaruh adlı albümlerini gerçekleştirdik. Yaklaşık bir 20 gün sonrada “Şahmeran” adlı bir masalın müzikleri, bu müzikle yaklaşık 4-5 sene önce “seyri mese” adlı bir tiyatroda müziklerini kullandık. Şimdi albümünü CD’leştirecek. Bu 4-5 yıllık süreç içinde Dersim, Mardin, Tarsus’ta sözlü tarih çalışmaları yaptık Şahmaran masalına dair. Çıkacak albümde Zazaki, Kurmanci, Türkçe 3 dille masalın anlatıldığı ayrıca sözlü tarihin anlatıldığı bir kitap CD şeklinde yayınlanacak. Ayrıca bir tek şarkımız daha var, Ermeni bir koro, Erkan Oğur, Okay Temiz gibi sanatçıların desteğiyle Hrant Dink’e bir ağıt “göçmeyen kuşlar” adlı bir klipli şarkı hazırlıyoruz.

+ Yorum Gönder


metin kemal kahraman biyografi,  metin kemal kahraman vikipedi,  metin kemal kahraman kimdir,  metin kahraman vikipedi,  metin kemal kahraman nereli,  metin kemal kahraman hayatı