+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ali Hadi Bara Biyografisi - Ali Hadi Bara Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Ali Hadi Bara Biyografisi - Ali Hadi Bara Hayatı
  Ali Hadi Bara kısa yaşamı


  9 Eylül 1906’da Tahran’da doğdu. 1923 yılında Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’ne kaydolan sanatçı, bir ay sonra buradan kaydını almıştır. Okulu bıraktıktan sonra, demiryollarına memur olarak girdi. Bu görevini 3 yıl sürdürdükten sonra 1925 yılında sınavları başararak tekrar Akademi’ye kaydoldu. 1927 yılında açılan Avrupa Bursu yarışmasını kazanarak Paris’e gitti. Önce Julian Akademisi’nde Bouchard’dan, daha sonra da o yıllarda geniş ün sahibi olan Despiau’dan özel dersler aldı. 1930’da yurda döndü. Bir süre kütüphane memurluğu yaptıktan sonra 1932 yılında heykel öğretmenliğine başladı.
  Paris’e gidişine kadar figüre ve doğaya bağlı kalan sanatçı, Avrupa’da görmüş olduğu non-figüratif (soyut) sanat anlayışından oldukça etkilenmiş ve yurda döndükten sonra figüratif çalışma yapmamıştır. 1950 yılında tekrar Akademi’de göreve başlayan sanatçı, 30 Ağustos 1971 yılında vefat etmiştir.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Ali Hadi Bara Biyografisi

  ali-hadi-bara.jpg

  Üç yaşındayken ailesiyle İstanbul’a yerleşti. İlk öğreniminden sonra bir süre Saint Joseph Lisesi’nde okudu. 1923’te Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (sonradan Güzel Sanatlar Akademisi, bugün Mimar Sinan Universitesi) girdi. İki ay sonra okulu bırakıp demir yollarında memur olarak çalışmaya başladı. 1925’te yeniden akademiye dönerek iki yıl kadar Ihsan Ozsoy’un atölyesinde çalıştık tan sonra 1927’de mezun oldu. Aynı yıl açılan Avrupa sınavını kazanarak burslu olarak Paris’e gitti. Önce Julian Akademisi’nde Henri Bouchard’la çalıştı, daha sonra Charles Despiau’dan özel ders aldı. 1930’da Türkiye’ye döndüğünde akademiye asistan ve kütüphane memuru olarak atandı.

  1932’de heykel öğretmenliğine, 1933’te de modlaj atölyesinin başına getirildi. 1949’da kısa bir süre için yeniden Paris’e gitti. O güne değin akademide Rudolf Belling’in yönetiminde bulunan heykel atölyeleri 1950’de ikiye ayrıldı; birinin başına Hadi Bara ile Zühtü Müritoğlu getirildi. Hadi Bara 1964’te emekli olana değin bu görevini sürdürdü.

  Gençlik yıllarında, özellikle Paris’te bulunduğu sıralarda “Havva” (1929) adlı heykelinde olduğu gibi Aristide Maillol ve öğretmeni Despiau’nun etkisiyle doğaya bağlı, figüratif anlayışta çalıştı. 1936’dan sonra Despiau’nun etkisinden kurtularak Anadolu’ya özgü arkaik Apollon heykellerini anımsatan bir figür anlayışına yöneldi.

  1949’daki ikinci Paris gezisinden sonra figürden tümüyle uzaklaşarak soyut denemelere girişti. Bu yıldan başlayarak yaptığı geometrik soyut anlayıştaki heykelleriyle Türk soyut heykel sanatının ilk örneklerini verdi.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ali Hadi Bara bilindiği gibi türkiyenin en önemli ve ünlü heykeltraşlarından biridir. bunun dışında Ali Hadi Baranın bir çok ünlü eseri vardır. bunun dışında Ali Hadi Baranın havva atatürk büstü adın da ek çok ünlü eseri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


ali hadi bara kısaca hayatı,  ali hadi bara hayatı,  hadi bara hayatı