+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ernest Rutherford hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ernest Rutherford hayatı
  Ernest Rutherford hayatı

  Ernest Rutherford 30 Ağustos 1871 tarihinde Yeni Zelanda da dünyaya gelmiştir. İngiliz nükleer fizikçi 1908 yılında nobel ödülünü kazanmıştır. 19 Ekim 1937 tarihinde ölmüştür.
  ernestrutherford.jpg

  Ernest Rutherford, Nelson, Yeni Zelanda, yedi oğlu ve beş kızı bir ailenin dördüncü çocuğu ve ikinci oğlu olarak 30 Ağustos 1871, tarihinde doğdu.
  Babası James Rutherford, bir İskoç Wheelwright 1842 yılında Ernest büyükbabası ve tüm aile ile Yeni Zelanda'ya göç etti. Annesi Martha Tekin kızlık soyadı, onun dul kalan annesi ile birlikte, aynı zamanda 1855 yılında orada yaşamak için gitti, bir İngiliz bir öğretmendi.

  Ernest, Devlet okullarında onun erken eğitim almış ve 16 yaşında Nelson Yüksek Okulu girdi. 1889 yılında bir üniversite burs verildi ve o, Yeni Zelanda, Wellington, University of Canterbury College girdi devam *. O bir çift ilk Matematik ve Fiziksel Bilimler MA 1893 yılında mezun oldu ve kısa bir süre için Koleji'nde araştırma çalışmaları ile devam etti, Lisans alan Ertesi yıl derecesi. Aynı yıl, 1894, o, onu Trinity College, Cambridge gitmek için sağlayan bir 1851 Sergi Bilim Bursu verildi JJ altında Cavendish Laboratuvarı'nda bir araştırma öğrencisi olarak Thomson. 1897 yılında edebiyat fakültesi mezunu verildi Araştırma Lisans ve Trinity College Coutts-Trotter Bursu. Macdonald Başkanı, Montreal McGill Üniversitesi Fizik boşalan ve 1898 yılında Kanada için yazılan sürebilir zaman sol bir fırsat geldi.

  Rutherford, Sir Arthur Schuster başarılı, Manchester Üniversitesi Fizik Langworthy Profesörü, 1907 yılında İngiltere'ye döndü ve 1919 yılında Sir Joseph Thomson Cambridge Fizik Cavendish Profesör olarak başarılı olmak için bir daveti kabul. O da Danışma Kurulu Başkanı, HM oldu Hükümet, Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Bölümü Profesörü ve Royal Society Mond Laboratuarı, Cambridge Direktörü; Doğal Felsefe, Royal Institution, Londra.

  Rutherford'un ilk araştırmalar, Yeni Zelanda, demirin yüksek frekanslı salınımlar maruz manyetik özellikleri ile ilgili olup, Yüksek Frekans Boşaltılan tezini Demir Mıknatıslanma hak kazandı. O akımlar, alternatif yüksek frekans ile oldukça özgün bir deney tasarımı için ilk biriydi. Onun ikinci kağıt, Manyetik Viskozite, Yeni Zelanda Enstitüsü (1896) İşlemler yayınlanan ve bir saniyenin yüz binde zaman aralıklarında ölçme yeteneğine sahip bir zaman cihaz bir açıklama içerir.

  Cambridge gelişinden yeteneklerini hızla Profesör Thomson tarafından kabul edildi. Cavendish Laboratuvarı ilk büyü sırasında, elektromanyetik dalgalar, manyetize demir tel küçük demetleri içeren ustaca bir mıknatıslanma bobin olmanın vazgeçilmez bir özelliği için bir dedektör icat etti. Elektrik alan gücü ile ilgili, ve ilgili konular gibi iyonların hareketlilik, 1897 yılında, aynı zamanda X-ışınları ile tedavi edilmişti gazlar gözlenen iyonlarının davranışını Thomson ile birlikte çalıştı ve fotoelektrik etki. 1898 yılında alfa ve beta ışınları uranyum radyasyon varlığını bildirmiş ve bazı özellikleri belirtilen.

  Montreal McGill araştırma için yeterli fırsatlar yoktu, ve radyoaktif organları, özellikle alfa ışınları emisyon işini Macdonald Laboratuvar devam edildi. RB Owens ile birlikte toryum "fışkırma" inceledi ve thoron olarak bilinen daha sonra yeni bir soy gaz, radon izotopu, keşfetti. Frederick Soddy, 1900 yılında McGill Oxford'dan geldi, ve o atom gibi radyoaktif fenomenler konusunda radyoaktivite "dağılma teorisi" oluşturarak Rutherford ile işbirliği değil, moleküler - İşlemler. Teorisinin büyük bir miktarda deneysel kanıt tarafından desteklenen, bir dizi yeni radyoaktif maddeler bulunmuştur ve dizi dönüşümlerin konumlarını tespit edildi. Otto Hahn, daha sonra atom fisyon keşfetti, 1905-1906 yılında Montreal Laboratuvar Rutherford altında çalıştı.

  Manchester, Rutherford, radyum andaki ve alfa ışınlarının özellikleri üzerine araştırmalarına devam etti ve H. Geiger ile birlikte, tek bir alfa parçacığı tespit ve radyum yayılan sayı sayma bir yöntem geliştirildi.
  1910 yılında alfa ışınlarının saçılması ve "çekirdek", fiziğe yaptığı büyük katkı yaptığı kavramının postulation yol gibi saçılma neden olan atomun iç yapısı, doğanın içine onun soruşturma. Pratikte atom kütlesi atomun bütün pozitif yük ve aynı zamanda merkezi bir dakika uzayda yoğunlaştığı bütün ona göre.
  1912 yılında Niels Bohr Manchester ona katıldı Rutherford nükleer yapısı ve Max Planck'ın kuantum teorisi için uyarlanmış ve böylece daha sonraki gelişmeler, özellikle Heisenberg'in kavramların bir sonucu olarak, bu güne kadar geçerli kalır, atomun yapısı ile ilgili bir teori elde. HG Moseley ile birlikte, 1913 yılında, çeşitli unsurların bombardımanına atomlara katot ışınları kullanılan ve bir grup elemanları karakterize hatlarının iç yapıları ile uyumlu olduğunu gösterdi. Her element atom numarası daha sonra atanmış olabilir ve daha da önemlisi, bu sayı her bir elementin özellikleri tanımlanmış olabilir. 1919 yılında, Manchester'da yaptığı son bir yıl içinde, o gibi azot gibi bazı ışık elemanları, çekirdekleri, bazı radyoaktif bir kaynaktan gelen enerjik alfa parçacıklarının etkisi "parçalandı" olabilir ki keşfetti ve bu süreçte hızlı protonlar olduğunu yayıldı.
  Blackett'ten sonra bu süreç içinde azot aslında, oksijen izotop dönüşmüş olduğunu, bulut odası ile kanıtladı Rutherford kasıtlı olarak başka bir eleman dönüştürecek ilk olduğunu.
  G. de Hevesy Manchester Rutherford işbirlikçilerinin biriydi.

  Cavendish Laboratuvarı ilham verici bir lider, o büyük başarılara doğru sayısız gelecekte Nobel Ödülü sahibi yönlendiriliyor: Chadwick, Blackett'ten Cockcroft ve Walton, diğer ödüllü kısa veya uzun süreler için Cavendish onunla çalışırken: GP Thomson, Appleton, Powell ve Aston. C.D.
  Ellis, 1919 ve 1930 yılında co-yazar "Cavendish deneyler çoğunluğu gerçekten Rutherford doğrudan ya da dolaylı öneri başlandı" dikkat çekti.
  O aktif kaldı ve hayatının sonuna kadar çalışıyor.

  James Chadwick ve CD, Radyoaktif Maddeler Radyasyon; Yale Üniversitesi'nde yaptığı Silliman Anlatım, Radyoaktif Dönüşümler (1906); Radyoaktivite (1904): Rutherford birkaç kitap yayınlandı
  Ellis (1919, 1930) - iyice belgelenmiş öğrendim toplumların, vb birçok kağıtları kronolojik bir liste olarak hizmet veren bir kitap; Elektrik Maddenin Yapısı (1926); Elementlerin Yapay Transmutation (1933); yeni Simya
  (1937).

  Rutherford, 1914 yılında şövalye oldu; Liyakat Nişanı 1925 yılında atandı ve 1931 yılında Nelson, Yeni Zelanda ve Cambridge İlk Baron Rutherford oluşturuldu.
  O 1903 yılında Royal Society üyeliğine seçildi ve 1925 ile 1930 yılları arasında başkanlığını yaptı.
  Onun pek çok onur arasında, o Rumford Madalyası (1905) ve Royal Society, Bressa Torino Bilimler Akademisi Ödülü (1910), Royal Society of Albert Madalyası (1928) (1922) Copley Madalyası verildi Sanat, Elektrik Mühendisleri Kurumu Faraday Madalyası (1930), D.Sc.
  Yeni Zelanda Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversiteler, Wisconsin, McGill, Birmingham, Edinburgh, Melbourne, Yale, Glasgow, Giessen, Kopenhag, Cambridge, Dublin, Durham, Oxford, Liverpool, Toronto, Bristol, Cape fahri doktora derecesi, Town, Londra ve Leeds.

  Rutherford, Arthur ve Mary de Renzy Newton tek kızı Mary Newton, 1900 yılında evlendi. Onların tek çocuğu, Eileen, fizikçi RH Fowler ile evlendi. Rutherford baş canlandırmalarından golf ve sürüş.

  19 Ekim 1937 tarihinde Cambridge öldü. Westminster Abbey, Sir Isaac Newton'un mezarının hemen batısında nef ve Lord Kelvin tarafından külleri toprağa verildi.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ernest Rutherfordun kim olduğunu bilmeyen öğrenci yoktur aslın da tanımayan sayısalcı yoktur. bunun nedeni çok ünlü ve başarılı bir fizikçidir. bunun dışımda bilindiği gibi Rutherford kendi adını alan Rutherford atom modelini geliştirmiş ve ayrıca atom çekirdeğinin yarıçapını da bulan kişidir.
+ Yorum Gönder


ernest rutherford,  rutherford,  ernest rutherford hayatı,  sir ernest rutherford hayatı,  rutherford hayatı kısaca,  ernest rutherford kısaca hayatı