+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Henri Bergson hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Henri Bergson hayatı
  Henri Bergson kısa yaşamı

  Henri Bergson 18 Ekim 1859 tarihinde Fransa da dünyaya gelmiştir. Fransız filozofudur. Birçok önemli eseri bulunmaktadır. 4 Ocak 1941 tarihinde ölmüştür.

  (1859-1941), Yahudi bir müzisyenin oğlu ve bir İngiliz kadın, felsefe okudu Lisesi Condorcet ve Ecole Normale Superieure, eğitim gördü. Bergson, bir hoca gibi çeşitli orta dereceli okullarda öğretmenlik kariyerinin ardından, 1898 yılında Ecole Normale Supérieure atandı ve 1900 ile 1921, Collège de France felsefe kürsüsünde profesör. 1914 yılında Académie Française seçildi, 1921 yılından 1926 yılına kadar Milletler Cemiyeti Fikri İşbirliği Komisyonu başkanı oldu. 1941 yılında ölümünden kısa bir süre önce, çeşitli şekillerde Bergson Vichy rejimine karşı olduğunu ifade etti.

  Bergson'un İngilizce geçmişi derin etkisi, Spencer Mill, ve Darwin'in ona ilk gençlik yıllarına olduğunu açıklar, ancak büyük ölçüde kendi felsefesinin akılcı sistemleri karşı bir tepki.
  s8iq.jpg
  Bergson, yaşam taze yorumlanması için değil, aynı zamanda güçlü bir metafor, imge ve benzetme istihdam için sadece ünlü kitaplar bir dizi felsefesini geliştirdi. Onun Essai sur les donnes immédiates de la vicdan (1889) [Zaman ve Özgür İrade], Bergson iki seviye, derin içgözlem ulaşılabilir ilk, birinci, ikinci harici bir projeksiyon mevcut bilincin bir yorumunu sundu. Derin kendini yaratıcı olma ve özgür irade koltuk. (1903 onun Giriş à la métaphysique ilk bu işi istihdam sezgisel içgözlem yöntem, daha da geliştirilmiştir [Metafizik An Introduction to] [Madde ve Bellek] matière ve mémoire (1896), Bergson bir kez tekrar çalışmaya başladı bilinç, vücut, zihin ilişkisi onun dikkatini dönüm O tür bir derece değil, bu ayrım olduğunu savundu. maddenin sınırlayıcı bir kavram tamamen mümkün özgürlük yapmak yardımcı olan bir bellek yoksun, bir anlık zihin olarak yorumlanır seçim L'Evolution créatice (1907) [Yaratıcı Evrim], Bergson, onun diğer eserleri tanıtıldı zaman teori geliştirdi ve canlıların çalışmanın uygulandığı de la Les Deux Sources moral et de la din while ( 1932) [İki Ahlak ve Din Kaynakları], o özgürlük teorisini ahlaki etkilerini araştırdı. Le (1900) [Gülüşme], edebiyat eleştirmeni büyük ilgi, Bergson komedi bir teori ve yerleşik Rire, Bergson'un deneme ve değerlendirmeleri çoğu estetik bir anket ve sanat felsefesi yer. L'Energie spirituelle (1919) [Zihin-Enerji La Pensee et le mouvant (1934) [Düşünce ve Hareket] toplanan edilmiştir var. Bergson'un çalışmaları 1945-1946 yedi cilt halinde yayımlanmıştır.

  Nobel Anlatım, Edebiyat 1901-1967, Editör Horst Frenz, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1969

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.  Henri Bergson, 4 Ocak 1941 tarihinde öldü.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Henri Bergson çok ünlü bir filozoftur. bunun dışında Henri Bergson bilindiği gibi fransızdır. bunun dışında Henri Bergsonun resimlerine bakıldığı zaman hiç de bir filozofa benzememektedir. son olarak Henri Bergson bilindiği gibi en çok kanttan etkilenmiştir.
+ Yorum Gönder


henri bergson kısaca hayatı,  henri bergson ,  henri bergson hayatı ve eserleri,  bergson hayatının özeti,  henri bergson hayatı,  bergsonun hayati