+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda James Watson hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  James Watson hayatı
  James Watson yaşamı ve çalışma hayatıyla ilgili bilgiler  James Dewey Watson, 6 Nisan 1928 tarihinde Chicago, Illinois, James D. Watson, bir işadamı ve Jean Mitchell tek oğlu olarak doğdu. Babasının ataları aslen İngiliz asıllı ve birkaç nesildir midwest yaşamış. Annesi, babası, 1840 ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri gelen İrlandalı göçmenlerin bir kızı ile evli bir doğumlu İskoç terzi oldu. O sekiz yıl Horace Mann Gramer Okulu katıldı ve iki yıl boyunca Güney Shore Lisesi Genç Watson tüm çocukluk çağı Chicago'da geçti. Daha sonra Chicago Üniversitesi'nde bir burs aldı ve 1943 yılının yaz aylarında deneysel dört yıllık üniversite girdi.

  1947 yılında, o Lisans aldı Zooloji yılında derecesi. Bu yıllarda kuş gözlemciliği onun çocukluk çağı faiz genetik öğrenmek için ciddi bir arzu olgunlaşmıştı. O, onun doktora aldı Bloomington Indiana Üniversitesi'nde Zooloji lisansüstü eğitim için bir Bursu aldığınızda bu mümkün oldu 1950 yılında Zooloji lisans. Indiana, o hem genetikçiler HJ Muller ve TM Sonneborn, ve SE Luria Indiana Bakteriyoloji Anabilim Dalı personeli, daha sonra doğumlu İtalyan mikrobiyolog tarafından derinden etkilenmiştir. Watson Doktora Luria mümkün rehberlik altında yapılan tez, bakteriyofaj çarpma sabit X-ışınları etkisi bir çalışma oldu.

  Eylül 1950 - Eylül 1951 yılları arasında, Ulusal Araştırma Konseyi Merck Üyesi olarak Kopenhag'da ilk doktora sonrası bir yıl geçirdi. Biyokimyacı Herman Kalckar, mikrobiyolog Ole Maaløe kalan yılın kısmı geçirdi. Yine, o virüs partiküllerinin enfekte DNA kaderi çalışma girişiminde, bakteri virüsleri ile çalıştı. 1951 bahar aylarında, Napoli Zooloji İstasyonu Kalckar birlikte gitti. Sempozyumu, geç Mayıs ayında, o, Maurice Wilkins ile tanıştı ve ilk kez X-ışını kırınım deseni kristal DNA gördüm. Bu büyük ölçüde ona, nükleik asitlerin ve proteinlerin yapısal kimya doğru yaptığı araştırma yönünü değiştirmek için uyarılmış. Ekim ayı başlarında 1951 yılında çalışmaya başladı Cavendish Laboratuvarı, onu çalışması için Luria, Ağustos ayı başlarında 1951 yılında John Kendrew düzenlenmiş Neyse ki bu mümkün kanıtladı.

  Yakında Crick bir araya geldi ve DNA yapısı çözümünde ortak ilgi keşfetti. Onlar hem de deneysel kanıt King College artı polinükleotid zincirlerinin mümkün Stereokimyasal yapılandırmaları dikkatli muayene verilen yapısı, doğru tahmin etmek mümkün olması gerektiğini düşündüm. İlk ciddi bir çaba, 1951 sonlarında sonbaharda, tatmin edici oldu. İkinci çaba daha fazla deneysel kanıt ve nükleik asit edebiyatının daha iyi takdir dayalı, tamamlayıcı çift sarmal yapılandırma önerisi, erken Mart 1953 yılında sonuçlandı.

  Aynı zamanda, onun deneysel X-ışını kırınım teknikleri kullanarak, TMV yapısını araştıran oldu. Onun amacı daha önce Schramm zarif deneyleri ile ortaya kimyasal alt birimler, helisel olarak düzenlenmiş olup olmadığını görmek için. Bu amaç, Haziran ayı sonlarında, 1952 yılında elde, Cavendish, yeni inşa edilen döner anotlu X-ışını tüpleri kullanmak virüs sarmal yapısı kesin bir gösteriye izin verdi.

  1955 1953, Watson Biyoloji Senior Research Fellow olarak Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü oldu. X-ışını kırınımı çalışmaları RNA İskender Zengin ile işbirliği yaptı. 1955-1956 yılında yeniden Crick ile çalışan, Cavendish geri döndü. Bu ziyaret sırasında virüs inşaat genel ilkeler üzerinde birkaç bildiri yayınladı.

  1956 yılının sonbaharında bu yana, o, sonra 1958 yılında Doçent ve Doçent olarak Harvard Üniversitesi Biyoloji Bölümü Yardımcı Doçent olarak ilk üyesi, 1961 yılından bu yana olmuştur. Bu süre zarfında, onun başlıca araştırma faiz RNA protein sentezinde rolü olmuştur. Bu dönemde onun işbirlikçilerinin İsviçreli biyokimyacı Alfred Tissières ve Fransız biyokimyacı François Gros. Mesajcı RNA kavramını destekleyen çok daha deneysel kanıt birikmiş oldu. Onun şimdiki müdürü işbirlikçi Watson'ın ifade ettiği gibi, «heyecan son zamanlarda deneysel moleküler biyoloji öğrendi» teorik fizikçi Walter Gilbert.

  Watson gelmek zorunda onur şunlardır: Crick 1959 yılında Massachusetts Genel Hastanesi John Collins Warren Ödülü, aynı yıl içinde Biyokimya Eli Lilly Ödülü; Lasker Ödülü, 1960 yılında Crick ve Wilkins ile; Araştırma Şirketi 1962 yılında Crick ile Ödülü, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ve Ulusal Bilimler Akademisi üyeliği ve Danimarka Sanatları ve Bilimleri Akademisi Dış üyelik. Ayrıca Cumhurbaşkanı Bilimsel Danışma Kurulu için bir danışman.

  Watson evlenmemiş. Onun canlandırmalarından kuş gözlemciliği ve yürüyüş vardır.

  Nobel anlatım, Fizyoloji veya Tıp 1942-1962, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1964 itibaren

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.  Daha güncel biyografik bilgi için, bkz:
  Watson, J.D., Double Helix. Atheneum, New York, 1968.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  James Watson 6 Nisan 1928 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. DNA nın ikili sarmal yapısını bulmuştur. Bunun için nobel fizyoloji veya Tıp Ödülünü kazanmıştır.
+ Yorum Gönder


james watson hayatı,  james watson kimdir,  james watson kısaca hayatı,  james dewey watson hayatı,  james dewey watson kimdir,  james watson un hayatı