+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Seyit Onbaşı Kimdir , Seyit Onbaşı Neler Yaptı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Seyit Onbaşı Kimdir , Seyit Onbaşı Neler Yaptı
  Seyit Onbaşının tarihteki yeri ve önemi


  Seyit Onbaşı.png

  Çanakkale Zaferi deyince akıllara gelen ilk isimlerden biri de Seyit Ali Onbaşı’dır. 1889 yılında Balıkesir’de doğan Çanakkale kahramanı 275 kg ağırlığındaki top mermisini taşımasıyla bilinmektedir. Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olan Seyit Ali Çabuk, deniz savaşları sırasında itilafların saldırısı devam ederken görevli olduğu topun vincinin arızalanması üzerine 275 kg ağırlığındaki top mermisini sırtlayarak top kundağına yerleştirmiş , ardından yaptığı atışla da İngiliz gemisine ağır hasar verdirerek batırmıştır.

  tarihe geçen bu büyük kahramanlık öyküsünün sonrası daha da dikkat çekici. zira Çanakkale Savaşı’nın ardından Seyit Ali Onbaşı’nın top mermisi sırtındayken fotoğrafı çekilmek istenmiş ancak Seyit Onbaşı ne kadar denese de mermiyi kaldırmayı başaramamıştır. bunun üzerine “tekrar savaş çıksın tekrar kaldırırım” diyen Seyit Onbaşı’nın fotoğrafı ancak tahta bir top mermisiyle çekilebilmiştir.

  savaşın ardından ormancılık mesleğine devam eden Seyit Onbaşı 50 yaşında verem hastalığından vefat etti.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Seyit Onbaşı olarak bildiğimiz kahraman aslın da asıl adı Seyit Ali Çabuktur. bunu dışında Seyit Onbaşının tarihte çok önemli ve çok kişi tarafından tanınmasının nedeni bilindiği gibi çanakkale savaşı da hiç kimsenin taşıyamadığı ağırlık da ki bombayı taşıması ve savaşın gidişatını türkler lehine yapmasıdır.
+ Yorum Gönder


seyit onbaşı kimdir,  seyit onbaşı savaşta neler yaptı,  seyit onbaşı neler yapmıştır,  seyit onbasi,  seyit onbaşı,  seyit onbaşı ne yapmıştır