+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Juan Gris hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Juan Gris hayatı
  Juan Gris kısaca yaşamı

  Juan Gris 23 Mart 1887 tarihinde Madrid'de dünyaya geldi. Gerçek adı José Victoriano González-Pérez'dir. İspanyol ressam ve heykeltraş olan Juan Gris hayatının büyük bir bölümünü Fransa'da geçirmiştir. Eserleri Kübizm çizgisindedir  Madrid'de Zanaat ve Sanayi okulunda öğrenim gören Gris 1906‘da Paris‘te Assiet te Au Beurre ve Chavari dergilerinde desenler yayımladı. 1911 yılını Braque, Picasso, Manolo ile birlikte Ceret‘de geçirdi.
  Paris Art Modern müzesinde eserleri vardır. Max Jacob, Raymond Radiguet, Armand Salacrou‘nun çeşitli eserlerine litografi veya ofort resimler yaptı. 1924‘te Diaghilev yönetimindeki rus balesinin Çoban Kızının Baştan Çıkışı, Güvercin, eksik kalmış bir eğitim adlı eserlerinin dekorlarını ve kostümlerini hazırladı.

  Juan Gris 11 Mayıs 1927 tarihinde Sur Seine'de öldü.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Juan Gris Biyografisi

  Yüzyılımızın başlarında etkinliğini duyuran kübist akımın, Braque, Picasso ve Léger ile birlikte dört büyük kişiliğinden biridir Juan Gris. Onun bu akıma bütün yaşamı boyunca içtenlikle bağlı kaldığı, yalnız uygulamacı olarak değil, kendi çapında kuramcı olarak da kübizmin temellerini oluşturduğu göz önüne alınırsa, Gris’ye özel bir yer ayıran kaynaklara hak vermek gerekecektir. Fransız eleştirmen Maurice Raynal’in “resmin cebiri” deyimini kullanmakla, belki doğrudan doğruya Juan Gris’nin sanatını anlatmak istediği bile düşünülebilir. Çünkü, doğanın Cézanne’dan beri geometrik biçimlere dönüştürülmesi yöntemini, açık yüreklilikle ve tam bir içtenlikle savunan, uygulayan o olmuştur. Tipik bir kübist’tir bu bakımdan Juan Gris. Eşyanın ve doğanın, bu anlayış çerçevesinde resme yansıyan görünümleri, en tanımlanır biçimini onun sanatında bulmuştur.

  1887’de Madrid’te, bir tüccar ailesinin on üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Asıl adı José Gonzalez’di. Daha yedi yaşlarına doğru, defterinin sayfa kenarlarını süslemek için karaladığı desenlerle, resme olan ilgisini ve yeteneğini kanıtlamıştı. Ne var ki, her sanatçı gibi onun ailesi de, resim sanatına olan bu yakınlığından yana değildi. O da bir bakıma ailesine hoş görünmek için Madrid Sanat ve Zenaat Okulu’nu seçti. Bir yandan bu okulda öğrenimini sürdürüyor, öte yandan “Madrid Comico” ve “Bianco y Negro” dergilerine satirik desenler, karikatürler çiziyordu. Ama okulun eğitim sistemiyle bağdaşmadığı için bir süre sonra okulu bırakarak, kendini bütünüyle resme verdi. İki yıla yakın bir zaman, akademik ressamlardan Moreno Carbonero’ nun atölyesinde çalıştı. Bu arada sanatçılarla yakın ilişkiler kurmaya başladı. On dokuz yaşında, kız- kardeşi Antonieta’nı da yardımıyla Paris’e gitti. Paris’e vardığında cebinde yalnızca on altı frank kadar bir parası vardı. Ressamların yuvalandığı Montmantre’a yerleşti ve Picasso ile arkadaşlarının toplandıkları ünlü “Bateau - Lavoir”da, zamanın tanınmış sanatçılarıyla yakın ilişkiler kurdu. Atölyenin güç yaşam koşulları içinde, salt resim satarak geçimini sürdürmek, hele Paris’e yeni adım atmış genç ve toy bir sanatçı için oldukça zordu.

  Gris, ilk yıllar “L’Assiette au Beurre”, “Charivari”, “Cri de Paris” ve “Témoin” gibi karikatür dergilerine çizerek geçimini sağlamaya çalıştı. Ama daha çok, o sıralar Picasso ve çevresinde oluşan gelişmelerle ilgiliydi Juan Gris. 1910’da doğadan ilk büyük akvarel resimlerini yaptığında Picasso, ön- kübist denemelerini ve zenci sanatına öykünerek ortaya çıkardığı işleri yavaş yavaş geride bırakıyordu.

  Kübist akım için asıl önemli olan yıllar başlamaktaydı. Kübizmin çözümlemeci ve bireşimci dönemini içeren bu yıllar, özellikle geniş bir aydın ve sanatçı kesiminin bu akımla yakından ilgilendiği yıllardır. Apollinaire, 1913’te “Kübist Ressamlar” adli kitabını yayımlıyor, André Salmon, Roger Allard, André Varnod, Jules Granié, Olivier Hourcade ve Gustave Khan gibi yazarlar bu yeni akımı savunmaya girişiyorlar; Kahnweiler ve Stein gibi koleksiyoncular kübist ressamlar çevresinde geniş bir halka oluşturuyorlardı giderek. 1913 yılının ocak ayında.. Delaunay Berlin’de; sergi açıyordu. Braque, Duchamp, Gleizes, Léger, Marcoussis, Metzinger, Picabia, Brancusi ve Picasso, kübist grup sergileriyle New York ve Londra gibi önemli merkezlerde birbiri arkasına görünüyorlardı.

  Juan Gris’nin bu ortam içersinde ilk yağlı boya çalışmaları, 1911 yılına rastlıyor. Raynal’in portresini konu alan resim bunlar dandır ‘Özellikle kübist ressamlardan Duchamp kardeşlerin atölyesinde Gleizes, Léger, La Fresnaye, Le Fauconnier, André Mare, Marcoussis’le ve Amerikalı eleştirmen Walter Paeh’la bir araya geliyor, sanat sorunları üzerinde tartışıyor ve sürekli olarak kübist resmin olanakları üzerinde düşünüyordu. 1912 ilkbaharında Bağımsızlar Salonunda sergilediği’ “Picasso’ya Saygı” adlı kübist portresiyle dikkatleri üzerine çekti.


  juan-gris.jpg


  Şimdi Chicago Sanat Enstitüsü’nde bulunan bu resmi, Vauxcelles ilk gördüğühde “aptalca” bir iş olarak tanımlamıştı. Oysa kübist akımın temel yapıtlarından biriydi bu. Aynı yılın sonbaharında “Section d’Or” salonunda gösterdiği ve bir ayna parçasını tablo gereci olarak kullandığı “Lavabo” adlı tablosuyla adını biraz daha geniş bir çevreye yaymış oluyordu. Aynı yılın sonunda tablo alım - satımcısı Alman asıllı yazar Kahnweiler, bütün resimleri için Juan Gris’yle bir sözleşme imzalayacak ve o tarihten sonra Hermann Rupf, Gertrude Stein, Alfred Fleichahem gibi koleksiyoncular, onun çalışmalarını izlemek zorunda kalacaklardı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Juan Gris bilindiği gibi bu kişinin bilinen adıdır. Juan Grisin tam adı aslın da Jose Victoriano Gonzalez Perez dir. bunun dışında adamın adına bakıldığı zaman adamın bir ispanyol olduğu hemen anlaşılmaktadır. son olarak Juan Gris bilindiği gibi dünyaca ünlü ve yetenekli ressamlardan biridir.
+ Yorum Gönder