+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Oğuz Aral Kimdir , Oğuz Aral hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Oğuz Aral Kimdir , Oğuz Aral hayatı
  Oğuz Aral genel bilgileri

  (d. 1936 Silivri - ö. 26 Temmuz 2004 Bodrum) Türk karikatürist. Gırgır dergisinin kurucusudur. Davutpaşa Lisesi mezunudur.

  Oğuz Aral, İstanbul Silivri'de 1936 yılında doğmuştur. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin üçüncü sınıfından ayrılmıştır. 1950'den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır.
  ouzaral2.jpg
  Güncel, halkın anlayabileceği, basite indirgenmiş bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşünde ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirmiştir.

  Gırgır mizah dergisinin kurucusu ve yöneticisi olan Aral, daha sonra Avni dergisini çıkardı. Aral, Gırgır dergisinin tirajını 500 bin adedin üzerine çıkararak, dünyanın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirmiştir.

  Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.

  Karikatürleri ve 'Huysuz İhtiyar' başlığı altında yazıları ölümüne kadar Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral'ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunmaktadır.

  Anadolu'nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir.

  Oğuz Aral, karikatürist Tekin Aral'ın ağabeyidir.

  26 Temmuz 2004'te Muğla'nın Bodrum ilçesinde kalp krizi sonucu vefat etti. Ölümünün 1. yıl dönümünde anısına (26 Temmuz 2005) İstanbul Cihangir parkına heykeli dikildi. Heykeli 2006 ve 2007 yıllarında 2 kez saldırıya uğramasına rağmen tekrar onarılmıştır. Ancak Şubat 2008'de gerçekleştirilen son saldırı sonucu parçalara ayrılan heykel yerine yenisi yapılması planlanmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Oğuz Aral bilindiği gibi türkiyenin en bilinen ve sevilnen gırgır adlı derginin kurucusudur. bunun dışında Oğuz Aral bilindiği gibi aynı zaman da çok yetenekli ve başarılı bir karikatüristtir. son olarak Oğuz Aral bilindiği gibi geçirmiş olduğu kalp krizi nedeni ile vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder