+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Emrah Ablak kimdir , Emrah Ablak hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Emrah Ablak kimdir , Emrah Ablak hayatı
  Emrah Ablak’ genel bilgileri

  (d. 1972, Zonguldak), Türk karikatürist, çizgiromancı.

  Sivas’ın Divriği ilçesinin Cürek kazasında ilkokula başladı, Karabük’te bitirdi. Ortaokul ve liseye Ankara’da devam etti. Yıldız Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.
  emrahablak2.jpgÇizerliğe Avni dergisinde başladı. Daha sonra Dıgıl, Fos, Parazit, Biber, HBR Maymun, L-Manyak, Lombak, Kemik, Penguen adlı dergilerde çalıştı. İlk çizdiği karikatür köşelerinden itibaren ana akım anlayışın dışında, absürd komik espirileriyle dikkat çekti. L-Manyak'ta çizdiği Psiko ve daha sonra Psiko ile benzer konseptte Lombak'ta çizdiği Tübitak isimli çizgi roman serisi ile popüler oldu. Tübitak'ta Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu içerisinde kurguladığı bir profesör ve bir temizlikçinin tezatlığını kullanarak mizah ve maceraya dayalı öyküler yaptı. Halen Uykusuz dergisinde karikatür köşesi ve Jamal isimli bir bant karakter çizmektedir.
  [değiştir] Kitapları

  Tübitak (2005 - Doğan Kitap)
  Aman Ne Komik (2009 - Mürekkep Yayınları)
  Jamal (2011 - Mürekkep Yayınları)
  Tübitak / Saklı Düşman (2011 - Mürekkep Yayınları)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Emrah Ablakın kim olduğunu karikatür hayranları bilmektedir. Emrah Ablak türkiyenin ünlü ve yetenekli karikatüristlerinden biridir. bunun dışında bilindiği gibi Emrah Ablak pek çokdergide karikatüristlik yapmıştır. son olarak Emrah Ablakın popüler olması tübitakadlı çizgi roman sayesindedir.
+ Yorum Gönder