+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Nasreddin Hoca Hayatı ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nasreddin Hoca Hayatı ve Resimleri
  Nasreddin Hoca kısa yaşamı ve fotoğrafları

  Nasreddin Hoca tam olarak ne zaman yaşadığı bilinmeyen mizah ve komedi kültürünün simgelerinden biridir. Çoğunlukla hazır cevaplılığıyla tanınan Nasreddin hoca fıkraları hem düşündürücü hemde güldürücüdür.
  nasreddinhoca5.jpg
  Nasreddin Hoca 1208 yılında Eskişehirin Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğdu. Babası Abdullah efendi köyün imamı idi. Ondan sonra Hoca köyünde imamlık yaptı. 1236 da Konyanın Akşehir ilçesine göçtü ve Seyyid Mahmud Hayranî ye bağlandı. 1284 yılında orada öldü. Türbesi de oradadır.


  Fatihin hocası ve İstanbulun ilk kadısı Sivrihisarlı Hızır Bey, Nasreddin Hocanın sülâlesindendir. Hortu köyünde Hocanın neslinden insanların mezarları bulunmaktadır. Oğlunun mezarı Sivrihisarın Sultana köyündedir. Kendi türbesinin yanında da kızının mezarı vardır. Hakkında bilgi veren kitaplar onun, iki kere evlendiğini, iki kızı ve bir oğlu olduğunu yazmaktadır.


  Nasreddin Hoca kadar millî kültürümüze mal olmuş ikinci bir kişi yoktur. O, 250 milyonluk Türk dünyasında, İslâm aleminde bilinir, sevilir. Azerbaycanda Molla Nasreddin, Kazakistanda Koja Nasreddin, Özbekistanda Nasreddin Efendi'dir.


  Nasreddin Hoca, efsaneleşmiş bir halk filozofudur. Fıkralarının tamamında sağlam bir dünya görüşü vardır. Herhangi bir aşırılığa onun zıddı ile karşılık verir. Yıkıcı değil yapıcıdır. İnsanı önce güldürür, sonra düşündürür. Her sözünde bir hikmet vardır. Günlük hayatın her safhası onun fıkralarında yer alır.


  Nasreddin Hoca, Türk milletinin mizah anlayışının ve zekasının sembolüdür. Bu sebeple de, her çağda yeniden ortaya çıkmakta, kendisine ait olmayan fıkralar bile onun adı ile nakledilmektedir. Nasreddin Hoca hakkında yazılan ilk kitapta (Hikâyat-i Kitab-ı Nasreddin) 43 fıkra var iken, 1676da yazılan kitapta 112, 1822de 160, 1958de ise 445 Nasreddin Hoca fıkrası kayıt edilmiştir. Bugünlerde fıkra sayısının 500ün üzerinde olduğunu söylemek mümkündür. 2. Ziyaretçi

  çok güzel harıka bayıldım
 3. Hiranur
  Devamlı Üye
  Nasreddin Hoca Hakkında


  Nasreddin Hoca Fıkraları


  Hoca, eşeğini pazara götürmüş. Satılmak üzere tellâla vermiş. Müşteriler, hayvanın yaşını anlamak için dişlerine bakmak istemişler. Ancak eşek, müşterilere yapmadığını bırakmamış. Kiminin elini ısırmış, kimine de çifte atmış.

  Müşteriler öfkeden kudurmuşlar.Sayıp dökerek yanından uzaklaşmışlar. Tellâlın da bu işe çok canı sıkılmış. Eşeği tutup Hoca'ya geri götürmüş. Yuları verirken de :

  "-Aman Hocam!" demiş. "Bu eşeği kimsenin alacağı yok! Bu ne biçim hayvan! Kimseyi yanına yaklaştırmıyor. Önüne geleni ısırıyor, arkasına geleni tepiyor."

  Hoca:

  "-Tellâl efendi," demiş," aslında ben onu satmak için pazara getirmedimMüslümanlar görsünler de benim neler çektiğimi anlasınlar diye getirdim!"

  Rüzgar Yiyorum

  Nasreddin Hoca, çok rüzgârlı bir havada eşeğine binmiş giderken bir yandan da şekerli bulgur unu yemeye çalışıyormuş.
  Fakat, bir türlü yiyemiyormuş.
  Onu gören biri:
  -Hocam, ne yiyorsun?
  -Hiç demiş Nasreddin Hoca, böyle giderse sadece rüzgar yiyorum!


  Ördek Çorbası


  Nasreddin Hoca erkenden yola koyulmuş. Akşam hava kararmadan gideceği köye varmak için acele ediyormuş. Öğle vaktine yaklaşırken, bir pınarın başında durup, hem namazını kılmak hem de kuru peksimetten ibaret olan azığını yemek istemiş.
  Pınara yaklaşırken, yaban ördeklerinin suda oynaştıklarını görünce, "Şunlardan bir tanesini yakalayıp kızartıp yesem ne güzel olurdu diye düşünmüş." Sessizce ördeklere yaklaşmaya çalışırken, ördekler Hoca'yı fark edince uçup gitmişler.
  Hoca pınarın başına oturmuş, çantasından peksimetini çıkarmış, suya batıra batıra yemeye başlamış. Oradan geçen bir yolcu :
  - "Afiyet olsun Hocam, ne yiyorsun ?" demiş.
  Hoca, peksimetini suya bandırırken :
  - "Ördek çorbası" demiş.


  Evini Tarlaya Taşı

  Adamın biri, Hoca'ya
  - Evim hiç güneş görmüyor, diye yakınmış.
  - Tarlan görüyor mu? demiş Hoca.
  - Evet, cevabını alınca:
  - Öyleyse, Allah'ın güneşinden sakınma, evini tarlaya taşı


+ Yorum Gönder


nasrettin hoca,  nasreddin hoca,  nasrettin hocanın hayatı,  nasrettin hoca resimleri,  nasrettin hoca hayatı,  nasrettin hocanın resmi