+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ünlü Ressam Abdülmecit Efendi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ünlü Ressam Abdülmecit Efendi
  Abdülmecit Efendi Kimdir

  abdlmecitefendi1.jpg
  Sultan Abdülaziz’in oglu olan Abdülmecit Efendi 29 Mayis 1868’de Istanbul’da dogdu. 1876’da babasinin tahttan indirilmesinden sonra 1908’e kadar sarayda kapali bir hayat yasadi. Resimle ilgilendi, yabanci dil ögrendi. 1929’de Vahdettin’in tahta çikmasi üzerine veliaht oldu.

  Kurtulus Savasi sirasinda Anadolu hareketini desteklerken bir yandan da kendi kuvvetini güçlendirmeye çalisti. 1 Kasim 1922’de saltanat kaldirilinca veliaht sifati kayboldu. Vahdettin’in yurtdisina kaçmasi üzerine halifelige seçildi.(18 Kasim 1922) 3 Mart 1924’te halifelik ortadan kaldirilip hanedan üyelerinin yurt disina çikarilmasi karari alininca önce Isviçre’ye, sonra Fransa’ya gitti. Resimle de ilgilenen Abdülmecit’in tablolari ilk kez 1986’da Istanbul’da özel bir galeride sergilendi.

  Son halife Abdülmecit Efendi 23 Agustos 1944’de sürgünde bulundugu Paris’te öldü.

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Abdülmecit Efendi olarak tanıdığımız bu ünlü kişi alın da tam adı Abdülmecid Osmanoğludur. bunun dışında bilindiği gibi Abdülmecit Efendi halifelik ünvanını taşıyan son kişidir. halife olmanı yanın da aynı zaman da başarılı bir ressamdır da. ve aynı zaman da osmanlı hanedanının tek ressam olan üyesidir.
+ Yorum Gönder