+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Dennis Gabor Kimdir, Dennis Gabor Hayatı, Dennis Gabor Biyografi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dennis Gabor Kimdir, Dennis Gabor Hayatı, Dennis Gabor Biyografi
  Dennis Gabor Kimdir

  Dennis Gabor Biyografi.jpg


  Dennis Gabor (Macarca’daki asıl adı:
  Gábor Dénes, d. Budapeşte, 1900 – ö. Londra, 1979) Macar asıllı İngiliz fizikçi, elektrik mühendisi ve mucit. Holografi’yi bulmuş ve üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmalarıyla daha sonra 1971 yılında Nobel Fizik Ödülü kazanmıştır.

  Budapeşte ve Berlin Politeknik okullarında yüksek öğrenimini tamamlayan Gabor, Alman teknik araştırma laboratuarında gunceldir.com ve “Berlin Siemens” ile “Halske” firmalarında çalışmıştır. 1933 yılında İngiltere’ye gitmiş, birçok firmada araştırmacı olarak çalışmıştır. 1949 yılında Londra’daki “İmperial College of Science and Technology”de uygulamalı elektronik fizik profesörü olmuştur.

  Stanford Üniversitesi’deki araştırma laboratuarlarında çalışan Gabor, 1948 yılında bulduğu ve geliştirdiği holografi yöntemiyle 1971 Nobel Fizik Ödülü’nü elde etti. Gabor’un katot osilografisi, manyetik mercekler, gazlarda boşalma ve bilgi kuramı ile ilgili çalışmaları da vardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dennis Gabor bilindiği gibi pek çok önemli çalışmaları olan başarılı ve zeki bir fizikçidir. bunun dışında Dennis Gabor fizikçi olmanın yanın da aynı zaman da bir mucittri. son olarak holografiyi bulan kişi de bilindiği gibi Dennis Gabor dur. hologrofiyi de açıklayalım ; resimleri üç boyutlu görüntüleyen alettir.
+ Yorum Gönder