+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Gianni Versace kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gianni Versace kimdir
  Gianni Versace kısa yaşam

  Gianni Versace, 2 Aralık 1946’da Reggio Calabria, İtalya’da dünyaya geldi. Santo Versace ve Donatella Versace adında 2 kardeşi daha vardı. Anneleri Francesca bir terziydi. Gianni, çıraklığa çok küçük yaşta başladı; annesine değerli taşlar bulmada ve çeşitli işlerde yardım ediyordu. Bir süre sonra kendi tasarladığı kıyafetleri annesinin dükkanında satmaya başladı. Mimarlık eğitimi gördü ve 25 yaşında moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere Milano’ya taşındı.
  gianniversace4.jpg

  1970li yılların ortalarında yeteneği, Genny ve Callaghan gibi ünlü firmaların yetenek avcılarının dikkatini çekti. Complice firması, süet ve deri koleksiyonları tasarlamak üzere Versace’yi işe aldı. Burada gösterdiği başarının ardından kendine güven kazanan modacı, kadınlar için tasarladığı ilk koleksiyonunu sundu. Aynı yılın Eylül ayında ise ilk erkek koleksiyonu piyasaya sürüldü.

  Versace, kendini bir tasarımcıdan çok bir terzi olarak tanımlıyordu. Tasarımlarında seksi çizgileri ön plana çıkarmayı seviyordu. Modacı, mini etekleri geri getiren, taytları tekrar ön plana çıkaran ve büstiyerleri gece kıyafetlerine sokan isim oldu.

  10 yıldan az bir süre içinde, Versace 808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk yarattı. Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur, Naomi Campbell gibi ünlüleri reklamlarında kullandı. Aynı zamanda rock n roll endüstrisindeki isimlerin ihtiyaçlarına da karşılık veriyordu, müşterileri arasında Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton ve Elton John gibi isimler bulunuyordu. Prenses Diana ve Prenses Caroline de müşterileri arasındaydı. 1982 yılında ise kariyerinde yepyeni bir sayfa açmaya, tiyatro kostümleri tasarlamaya başladı.

  Gianni Versace, birçok filmin ve dizinin kostümlerini tasarladı. Bunlar; "Ballet for Life", "Jugde Dredd", "Shakespeare Shorts", "Showgirls", "Kika", "Vacanzi di Natale", "Cin Cin", "As Long as It’s Love" ve "Miami Vice" idi. Modacı aynı zamanda 1996 yapımı "Catwalk" aldı filmde rol aldı. 1993’te, Amerikan Moda Oskarı’nın, tiyatro kostümleriyle de Maschera D'Argento Ödülü’nün sahibi oldu.

  Ünlü modacı, bir süre boyunca çok nadir görülen br hastalık olan iç kulak kanseriyle boğuştu. 15 Haziran 1997’de, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami Beach, Florida’da silahla vurularak öldürüldü. Seri katil Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti.

  Eylül 1997’de, Versace şirketinin yeni CEO’sunun, Gianni Versace’nin kardeşi Santo olduğu açıklandı. Donatella Versace ise tasarımların başına geçti. Elton John, 1997 tarihli "The Big Picture" isimli albümünü modacıya adadı.

  Gianni Versace, her zaman renkli ve seksi tasarımlarıyla ilgi odağı oldu. Ünlü sanatçılar, modacının tasarımlarından pay alabilmek için dudak uçurtan fiyatlar ödediler. Ayrıca tasarımlar, Almanya, Amerika, Japonya ve İngiltere’de birçok müzede sergilendi. Modacının kitapları da mevcut. Bunlardan bazıları "Rock and Royalty", "The Art of Being You" ve "Men Without Ties".

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gianni Versace bilindiği gibi dünyanın ne çok tanına ve bilinen moda tasarımcılarından biridir. bunun dışında Gianni Versace aynı zaman da da başarılı bir iş adamıdır. bir çok alan da tasarım yapan Gianni Versace aynı zaman da tiyatro alanın da da kostüm tasarımları da yapmaktadır.
+ Yorum Gönder