+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Çöl kaplanı fahrettin paşa vikipedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çöl kaplanı fahrettin paşa vikipedi
  Çöl kaplanı fahrettin paşa kısa yaşamı

  çöl kaplanı fahrettin paşa vikipedi.jpg

  Ömer Fahreddin Paşa (Türkkan), (1868, Rusçuk - 22 Kasım 1948, Eskişehir yakınlarında, Türk asker ve devlet adamı. Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanı'nda zor şartlar altında Medine'de yönettiği 2 yıl 7 ay süren Medine müdafaası ile bilinmektedir. "Medîne müdâfii", "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" adlarıyla anılır.

  Bulgaristan, Rusçuk'ta doğdu, 93 Harbi'nden sonra ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. Mekteb-i Harbiye-i Şahane (Harp Okulu)'yi ve Erkan-ı Harbiye Mektebi'ni bitirdikten sonra 1891'de kurmay yüzbaşı olarak Osmanlı ordusuna katıldı. Balkan Savaşı'nda Çatalca savunmasında ve Edirne'nin geri alınışında görev aldı.

  I. Dünya Savaşı başladığında 4. Orduya bağlı 12. Kolordu komutanı olarak Musul'da bulunuyordu. 1915'te 4. Ordu komutan vekilliğine getirildi. Bu bölgede iken hem tehcire tabi tutulan Ermeniler'i yerleştirme işiyle uğraştı, hem de Urfa, Zeytun, Musadağı ve Haçin Ermeni isyanlarını bastırdı.

  1916'da 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medine'ye gönderildi. İngilizler'in desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine müdafaası büyük takdir topladı.

  Thomas Edward Lawrence'ın "Çöl kaplanı" lakabını taktığı Fahreddin Paşa, Medine Kuşatması'ndan sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919'da Mısır'a daha sonra da 5 Ağustos 1919'da Malta'ya sürgün edildi.[1] Sürgün sırasında, savaş suçlularını yargılamak üzere işgalci devletler tarafından İstanbul'da kurdurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen www.alasayvan.net/ mahkemece ölüme mahkum edildi.[2] Ancak Ankara Hükümeti'nin gayretleriyle 8 Nisan 1921'de Malta'dan kurtulduktan sonra Eylül 1921'de Milli Mücadele'ye katılmak üzere Ankara'ya geldi. 9 Kasım 1921'de TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliğine tayin edildi. Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynadı.

  1936'da Ferik korgeneral rütbesi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekliye ayrılan Fahreddin Paşa, 22 Kasım 1948'de bir tren yolculuğu sırasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek vefat etti.[1] Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığına defnedildi
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fahrettin paşa bilindiği gibi medine müdefasında karşı karşıya gelmiş olduğu bir ingiliz casusu tarafından çöl kaplanı adını almıştır. bunu dışında bilindiği gibi bir ingiliz yarbayı fahrettin paşa için o kaburgalarına kadar bir askerdir şekilden övgü almaktadır.
+ Yorum Gönder


fahrettin paşa,  fahreddin paşa,  çöl kaplanı fahrettin paşa kimdir,  fahrettın pasa,  fahrettin pasa,  ömer serif kimdir