+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Doğa hatunun hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Doğa hatunun hayatı
  Doğa hatun kimdir


  Doğa hatunun hayatı.jpg

  Erciyes Üniversitesi Kayseri ve Yöresi Tarih Araştırma Merkezi (KAYTAM) Okutmanı Mehmet Çayırdağ, kadın haklarının Anadolu Selçuklular ve Beylikleri döneminde, günümüzden daha ileri düzeyde olduğunu, kadın valilerin görev yaptıklarını, yurt dışına elçi gönderdiklerini, medrese, şifahane ve hamam yaptırarak eğitim ve sağlık alanlarında önemli katkılarda bulunduklarını söyledi.

  Doğa Hatun, Köşk Medrese’de bulunuyor:

  Mezarı Kayseri`nin Melikgazi İlçesi`nde Gültepe Mahallesi`ndeki Köşk Medrese`de bulunan Doğa Hatun`un 1340–1350 yılları arasında Kayseri Valisi olarak görev yaptığını anlatan Çayırdağ, şu bilgileri verdi:

  ``Merkezi Sivas`ta olan Erenta Beyliği`nin kurucusu Alaattin Eratna`nın eşi olan Doğa Hatun, 10 yıl boyunca Kayseri`de valilik görevi yapmış. www.alasayvan.net/ Suli Paşa Hatun adıyla da anılan Doğa Hatun, (Doğa Sultan) şehrin güvenliğinin sağlanması, halkın huzurunun temin edilmesi, ticaretin gelişip yaygınlaşması ve kente gelip giden kervanların yol güvenliklerinin sağlanması için tam yetkiyle görev yapmış. Yurt dışından gelen elçileri kabul eden, yurt dışına elçi gönderen Doğa Hatun, mezarının bulunduğu Köşk Medrese`nin ve imaretinin de yaptırılmasını sağlamış
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Doğa Hatun Anadolu'da görev yapmış ilk kadın validir. Valilik görevini Kayseri'de yapmıştır. Doğa hatun'un diğer adı Sulipaşa Hatun'dur. Görev yılları 1340-1350'dir.
+ Yorum Gönder


doga hatun medresesi,  doğa hatun