+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Al Pacino Hayatı ve Filmografi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Al Pacino Hayatı ve Filmografi
  Al Pacino filmleri

  Al Pacino uzun süren sinema kariyeri boyunca, Hollywood'un baş aktörlerinden biri olarak bilinir , 25 Nisan 1940'ta New York, Doğu Harlem'de dünyaya geldi. Güzel sanatlar Okulu'na giderken 17 yaşında okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalışmaya başladı.

  alpacinofilmleri.jpg

  Bir yandan da oyunculuk dersleri alan Pacino, zaman zaman çıktığı gösterilerde oyunculuğunu geliştirdi. 1966 yılında " Actors Studio " da eğitim için hak kazandı. Daha sonra James Earl Jones ile çalıştığı The Place Creep'de rol aldı. 1967-68 tiyatro sezonunda zalim bir sokak serserisini oynadığı " The Indian Wants the Bronx " ile Obie Ödülleri En Iyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

  Al Pacino'nun Broadway'de sahneye çıktığı ilk oyun " Does the Tiger Wear a Necktie ? " dir. Her ne kadar oyun kırk gösterimden sonra kaldırıldı ise de Pacino, topluma uyum sağlayamayan bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı rolüyle Tony Ödülü'nün sahibi oldu. Al Pacino'nun kariyerindeki ilk filmi, 1969 yılında çevirdiği Me, Natalie' dir. Bir sene sonra yine bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı Panic in Needle Park her ne kadar başarısız bulunsa da, üstün bir performans sergileyen Al Pacino büyük övgüler aldı.

  Buradaki başarısıyla, yapımcılığını Paramount'un üstlendiği, Francis Ford Coppola'nın " The Godfather " ( Baba ) filminde Michael Carleone rolünü oynamaya hak kazandı. Bu filmdeki muhteşem performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ına aday gösterilerek çıkışına devam eden Pacino, 1973'te Scarecrow filmiyle pek iyi bulunmazken, polis draması " Serpico " ve " The Godfather Part II " ( Baba 2 ) gibi sükse yapan filmler ile karnesini düzeltti.

  Baba 2 ile üçüncü defa Oscar'a aday gösterilen Al Pacino, 1975 yılında çevrilen " Dog Day Afternoon "da, homo****üel sevgilisinin cinsiyet değiştirme ameliyatının parasını karşılamak için banka soymaya kalkan bir aşığı canlandırdı. Başarılı filmlerle ününe ün katan Pacino, 1977 tarihli, otomobil yarışlarını konu alan " Bobby Deerfield " daki kötü performansı ile inişe geçti.

  Çareyi Broadway oyunlarına dönmekte buldu ve başrolünü oynadığı The Basic Training of Pavlo Hummel ile ikinci kez Tony ödülünün sahibi oldu. Hollywood'a döndükten sonra rol aldığı And Justice for All ile eleştirmenlerin gönlünü alamasa da sinemaseverlerin gönlünde bir defa daha taht kurdu.

  Pacino'nun daha sonra rol aldığı filmleri, seri bir homo****üel katilin peşinde olan bir polis memurunu canlandırdığı " Cruising " ve " Author Author " adlı komedi iş yapmadı. 1983 yılında Brian De Palma'nın yönettigi, şiddeti bol " Scarface " ( Yaralı Yüz ) ise ilk gösterildiğinde vasat bulunmasına karşın daha sonra sinemanın kült filmleri arasındaki yerini aldı.

  Fakat başarının arkasından tekrar başarısızlık geldi ve Pacino tarihsel epik " Revolution " ( Devrim )'dan sonra gözlerden uzaklaştı. Bu arada " The Local Stigmatic " filmiyle yönetmenliği denedi. Ki bundaki başarısı filmin sinemalarda hiç gösterilmemiş olması ile eşleştirilebilir.

  Al Pacino'nun dönüşü, 1989'da çekilen " Sea of Love " ( Aşk Denizi ) filmi ile oldu. Film büyük sükse yaptı. Pacino yeniden bir stardı! 1990'da gösterişli bir gangsteri oynadığı " Dick Tracy " ile altıncı kez Oscar'a aday olan Pacino, aynı yıl çevrilen, üçlemenin üçüncü ayağı " The Godfather Part III " ( Baba 3 ) 'de kendisinden bekleneni veremedi.

  Ertesi yıl çevirdiği romantik komedi " Frankie and Johnny " ve ardından gelen " Glengarry Glen Ross ", vasatı geçemeyen filmleriydi. Uzun süren sessizliğin ardından " Scent of a Woman " ( Kadın Kokusu ) 'ndaki muhteşem oyunculuğu ile nihayet Oscar heykelciğine kavuşmayı başardı.

  1993'te Brian De Palma ile tekrar çalıştığı " Carlito's Way " ve 1995'te Michael Mann'in yazıp yönettigi, ve Robert De Niro'nun canlandırdığı bir hırsızın peşindeki polisi oynadığı Heat ile kariyerine devam eden Pacino, 1996'da politik bir dram olan " City Hall " da rol aldı. Fakat o sene dikkatleri daha çok yazıp yönettiği ve rol aldığı " Looking for Richard " ile çekti.

  1997 senesinde genç Hollywood starları ile çevirdiği filmler gündemdeydi. Önce Johnny Depp ile " Donnie Brasco " ve sonra Keanu Reeves ile " The Devil's Advocate " ( Şeytanın Avukatı ) Al Pacino, 1999 yapımı " The Insider " ( Köstebek ) ile sinemaseverlerin karşısındaydı. Başrolü Russel Crowe ile paylaşan Pacino , sigara şirketlerinin halktan gizlediği sırların anlatıldığı ve yayın aşamasında kıyametin koptuğu " 60 Dakika " adlı programın yapımcısı Jeffrey Wigand'ı canlandırdı.

  2000 yılında yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ve başrollerinde Cameron Diaz, James Woods ve Dennis Quaid gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı " Any Given Sunday " ( Kazanma Hırsı ) adlı filmde oynayan aktör, Tony D'Amato adında futbol aşığı bir koçu canlandırdı.

  2002 yılında görevi sırasında zor duruma düşen deneyimli bir dedektifi canlandırdığı " Insomnia " (Uykusuzluk) filmi ve kurnaz bir yönetmeni canlandırdığı " Simone " filmi ile izleyicilerin karşısına çıktı.

  2003 yılında " The Recruit " (Çaylak) filmi ile CIA ajanını canlandıran Al Pacino, televizyonda izlenme rekorları kıran tv dizisi " Angels in America " ile sevenlerinin gönüllerinde bir kez daha taht kurdu.  Filmleri

  The Merchant of Venice (2004) - Shylock
  Angels in America (2003) - Roy Marcus Cohn
  Gigli (2003) - Starkman
  The Recruit (2003) - Walter Burke
  People I Know (2002) - Eli Wurman
  S1m0ne (2002) - Viktor Taransky
  Insomnia (2002) - Dedektif Will Dormer
  Chinese Coffee (2000) - Harry Levine
  Any Given Sunday(1999) - Tony D'Amato
  The Insider(1999) - Lowell Bergman
  The Devil's Advocate (1997) - John Milton
  Donnie Brasco (1997) - Benjamin 'Lefty' Ruggiero
  City Hall (1996) - Mayor John Pappas
  Heat (1995) - Lt. Vincent Hanna
  Two Bits (1995) - Gitano Sabatoni
  Carlito's Way (1993) - Carlito Brigante
  Scent of a Woman (1992) - Lieutenant Colonel Frank Slade
  Glengarry Glen Ross (1992) - Ricky Roma
  Frankie and Johnny (1991) - Johnny
  The Godfather: Part III (1990) - Don Michael Corleone
  Dick Tracy (1990) - Big Boy Caprice
  The Local Stigmatic (1989)
  Sea of Love (1989) - Frank Keller
  Revolution (1985) - Tom Dobb
  Scarface (1983) - Tony Montana
  Author! Author!(1982) - Ivan Travalian
  Cruising (1980) - Steve Burns
  And Justice for All (1979) - Arthur Kirkland
  Bobby Deerfield (1977) - Bobby Deerfield
  Dog Day Afternoon (1975) - Sonny Wortzik
  The Godfather: Part II (1974) - Michael Corleone
  Serpico (1973) - Frank Serpico
  Scarecrow (1973) - Francis
  The Godfather (1972) - Michael Corleone
  The Panic in Needle Park (1971) - Bobby
  Me, Natalie (1969) - Tony

  Ödülleri

  2000: Film Society of Lincoln Center: Career Achievement Award
  1997: Boston Society of Film Critics: Best Actor, Donnie Brasco
  1996: Directors Guild of America: Documentary Direction, Looking for Richard
  1996: Independent Feature Project: Gotham Award, Lifetime Achievement
  1992: OSCAR: Best Actor, Scent of a Woman
  1992: Golden Globe: Best Actor in a Motion Picture (Drama), Scent of a Woman
  1977: Tony: Best Actor in a Play, The Basic Training of Pavlo Hummel
  1975: BAFTA: Best Actor, Dog Day Afternoon
  1975: Los Angeles Film Critics: Best Actor, Dog Day Afternoon
  1974: BAFTA: Best Actor, The Godfather - Part II
  1973: Golden Globe: Best Actor in a Motion Picture (Drama), Serpico
  1973: National Board of Review: Best Supporting Actor, Serpico
  1972: National Society of Film Critics: Best Actor, The Godfather
  1972: National Board of Review: Best Supporting Actor, The Godfather
  1969: Theater World: Does a Tiger Wear a Necktie?
  1969: Drama Desk: Does a Tiger Wear a Necktie?
  1969: Tony: Best Supporting Actor in a Play, Does a Tiger Wear a Necktie?
  1968: Obie: Best Actor, The Indian Wants the Bronx
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  ABD li Al Pacino Oscar ödülüne sahip olan Dünyaca tanınmış bir sinema ve tiyatro oyuncusudur. İlk başlarda küçük rollerde oynayarak oyunculuğunu geliştiren Pacino, bir süre sonra Amerikalı Baş Aktör olarak tanınmaya başlandı kısa zamanda tüm dünya ülkelerinde hayranlıkla izlendi.
+ Yorum Gönder


al pacino hayatı