+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Hun imparatoru Attila'nın Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hun imparatoru Attila'nın Hayatı
  Hun imparatoru Attila'nın Hayatı


  imparator Attila.jpg
  Amcası Küba´nın ölümünden sonra, Doğu Hun İmparatorluğu´nun yönetimini ele aldı (434). Batıda hüküm süren ağabeyi Bleda´yı 445´te öldürerek imparatorluğun tek hâkimi oldu. Sahip olduğu geniş topraklarla yetinmedi. Hükümdarlığı süresince Bizans´ı ve Batı Roma İmparatorluğu´-nu ele geçirmeğe çalıştı. Bunun için de sürekli bir anlaşmazlığı körükledi. Bizans´ı vergi ödemek zorunda bıraktı; Batı Roma´da hak iddia ederek toprak istedi, istekleri yerine getirilmedikçe de saldırdı.

  Üstün savaş gücü sayesinde Roma ve Bizans´a korkulu günler yaşattı. 450´de Roma ordusuyla birleşen Gotlar karşısında çarpışarak Roma´ya kadar ilerledi. Batı Got Krallığı´nın sınırlarını zorladı, Catalaunum Ovası´nda yapılan kanlı çarpışmalarda her iki taraf da kayıp vermişti ama, Attilâ 452´de İtalya´ya ikinci bir saldırı yapmaktan vazgeçmedi. Milano´yu aldı. Roma´ya doğru ilerledi. Fakat açlık ve salgın hastalık yüzünden ordusunun kırılması onu papa Leo´nun teklifini kabul etmek zorunda bıraktı. Üçüncü bir saldırıya geçemeden de öldü.

  Attilâ bir diktatördü, çevresinde âdeta dini bir korku uyandırırdı, ama adalete saygılı ve iyiliksever bir yöneticiydi. Gururluydu, pek az gülerdi. Hurafelere inanır, durmadan falcılara danışırdı. Roma´yı ele geçirmekten vazgeçmesine de boş inançlara bağlılığı sebep oldu.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Hun imparatoru Atilla'nın babası Hun İmparatorluğun soylularından Muncuk Handır. Hun İmparatorluğu, Hunlar'ın Avrupa'da kurduğu bir imparatorluktur. Avrupa Hunlarının tarih sahnesine çıkışları, dünya literatüründe farklı bir öneme daha sahiptir.
+ Yorum Gönder


attilanın hayatı,  hun imparatoru atilla,  atilla han