+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Şeyh İbrahim Derbendi Kimdir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şeyh İbrahim Derbendi Kimdir, Hakkında Bilgi
  Şeyh İbrahim Derbendi Kimdir Hakkında Bilgi


  Şeyh İbrahim Derbendi.jpg


  Şeyh İbrahim Derbendi (hakimiyet yıları: 1382-1417)
  Şeyh İbrahim Mezyedi sülalesinin akrabası olan Derbendi Şirvanşahları sülalesinin ilk üyesidir.Şeyh İbrahim seçkin politikacı olmuştur. O, Yakın Doğuda Teymurun istilacı savaşlarına bağlı ağır politik olayların gerçekleşdiği bir zamanda kumandanlık yapmıştır.
  Teymur Azerbaycana saldırırken karşısında bulduğu her şeyi mahv eden orduya karşı koymağın zor olacağını ve Şirvan’ın mahv olacağını Şeyh İbrahim
  Teymura tabi oluyor ve ona teveccüh göstererek Şirvan’ın hakimi olarak kalıyor. İbrahimin akıllı politikası Şirvan’ı oluşabilecek felaketten kurtardı. Ayrıca Şeyh İbrahimin başarılı politikasının sonucu olarak Teymur onun isteği ile ve kendisi şahsen kefil olduktan sonra Şeki hakimi Sidi Ahmet ve gürcü prensi Georgi’yi affetti.
  1406. yılda Tebrizde olan iç karışıklıktan yararlanarak, Teymurilerin bağımlılığına son vermiş, Şeyh İbrahim kendi ordusuyla Tebrize ilerledi ve toprakları birleştirmek amacıyla Güney Azerbaycanı kendi topraklarına katmak eyleminde bulundu. O, kısmı manada niyetine ulaşmış oldu, fakat bu, kısa bir süre devam etti.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Şirvanşahlar tecrübelii, politik, yetenekli, olgun diplomasi yönetimleriyle Selçuklular, Moğollar ve Timurlular’ın egemenliği döneminde bile siyasi varlıklarını sürdürebilmişlerdir.
+ Yorum Gönder