+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Mimar Ahmet Çavuş Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mimar Ahmet Çavuş Hakkında Bilgi
  Mimar Ahmet Çavuş kısa yaşamı

  dalg-ahmet-pa-a1.jpg


  Ahmet Çavuş (Dalgıç Ahmet Paşa)(1598 - 1603)
  Osmanlı Mimarlığına katkıda bulunan ünlü mimarlardan Dalgıç Ahmet Paşa, Dergâh-ı âli çavuşu olarak bir süre, saray yapımında kullanılan gereç alım işleriyle uğraştıktan sonra, Hassa Mimarları Ocağı'na geçti. Dönemin hassa başmimarı Davut Ağa'nın yanında yetişti; Suyolu nazırı oldu (1595-1596). Mimarlığın yanı sıra sedefkârlık alanında da ün yaptı ve Davut Ağa'nın ölümüyle, hassa başmimarlığına getirildi (1598).

  Askerlik ve yöneticilik alanlarında da yararlıklar gösteren Dalgıç Ah*met Ağa, başmimarlık görevinden sonra (1607), paşalığa yükseltilerek beylerbeyliğe atandı. Silistre beylerbeyiyken, Anadolu'da başlayan Kalenderoğlu ayaklanmasını bastırmakla görevli Mihalıç'taki Nakkaş Hasan Paşa'nın kuvvetlerine katılması istendi. Bütün kuvvetleriyle yola çıkarak Çanakkale boğazını geçti ama Ulubat Köprüsü'nün üstünde baskına uğradı ve Kalenderoğlu'nun sayıca üstün kuvvetleri karşısında dayanamayarak yenildi ve savaş alanında öldü.
  Dalgıç Ahmet Paşa'nın başmimarlığı döneminde, III.Mehmet Türbesi yapılmış, ayrıca Topkapı Sarayı'nın büyük bir bölümü (Sultanların hamamı, Valide ve Kızlarağası odaları, Baltacılar ve Düşkünler odası) ile Galatasaray, İbrahim Paşa Sarayı, Sinan Paşa Türbesi ve birçok camii (Fethiye Camisi), köprü (Silivri Köprüsü), iskele (Beşiktaş, vb.), hamam, fırın, vb. Onarılmıştır.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Dalgıç Ahmet Paşa kimdir

  Dalgıç Ahmet Paşa;
  Osmanlı mimarı ve beylerbeyidir (?-Manyas 1608).

  Dergâh-ı Ali (Osmanlı Sarayı) çavuşluğu yaparken saray yapım ve onarımlarında kullanılacak kurşun ve ıhlamur ağacı gibi malzemenin sağlanması görevini üstlendi. 1595′te Suyolu Nazırlığı’na getirildi. 1598′de Mimar Davut Ağa ölünce Hassa Başmimarı oldu. 1607′ye kadar bu görevde kaldı. Bu süre içinde İstanbul’da birçok saray, cami, hamam, türbe gibi yapının onarımı gerçekleştirildi; III. Mehmet’ in türbesi yapıldı, Yeni Cami’nin yapımı sürdürüldü. Bu arada Ahmet Paşa ünlü sedefkâr ustalarından Ahmet Usta’dan bu sanatı öğrenerek bu alanda da ün kazandı. III. Murat’ın türbesindeki sedef işlemeler onun elinden çıktı. Hassa Mimarlığı’nı Sultanahmet Camisi Mimarı Mehmet Ağa’ya bıraktıktan (1607) kısa bir süre sonra paşa türbesiyle Silistre Beylerbeyi oldu. Anadolu’daki Kalenderoğlu Ayaklanması için Silistre sipahileri ve Dobruca gönüllüleriyle Gelibolu’dan Anadolu’ya geçti. Manyas Gölü yakınlarında, Ulubat Köprüsü’ndeki çarpışmalarda Kalenderoğlu’na yenildi. Çarpışmalar sırasında ağır yaralanarak öldü.

+ Yorum Gönder