+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Oytun Turfanda kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Oytun Turfanda kimdir
  Oytun Turfanda

  Oytun Turfanda (d. Manisa, Kırkağaç 1947 - ö. İstanbul, 2001) Türk balet ve bale kareografı.

  Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan okudu. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde başdansçı ve koreograf olarak göreve başladı. Devlet Balesi’nin kurucusu Ninette de Valois’nın davetiyle İngiltere'ye giderek Kraliyet Balesi’yle (the Royal Ballet) çalışmalar yaptı. Varna Bale Yarışması için Mehmet Balkan’ı çalıştırarak, Türkiye’ye ilk bronz madalyayı kazandırdı.

  Oytun Turfanda.jpg.

  1. Uluslararası İstanbul Festivali için konusunu Hidayet Sayın'ın aynı adlı oyunundan, müziğini ise Necil Kazım Akses'in Ballad adlı semfonisinden alan Pembe Kadın balesini yaptı.[2] 1976 yılında Bolşoy Balesi’nin 200. yıl kutlamaları için konuk olarak SSCB'ye gitti. Kareografileri İsveç, Bulgaristan, İngiltere, Japonya, Norveç ve Danimarka'da sahnelendi. Kareografisini yaptığı baleler arasında, Yoz Döngü, Güzelleme, Telli Turna, Hürrem Sultan, Kamelyalı Kadın, Giselle ve Kuğu Gölü sayılabilir.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Mehmet Balkan'ı çalıştırarak ülkemize ilk kez bronz madalyayı kazandırdı. Son eseri olan 'Piano'yu sağlık sorunlarından dolayı tamamlayamayan Oytun Turfanda, 2001 yılında vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder