+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Sait Sökmen kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sait Sökmen kimdir
  Sait Sökmen


  Sait Sökmen 13 Eylül 1942 Gine ‘ nin başkenti Conakry de doğdu. Türkiye’nin ilk Bale Koreografı ve ilk baletlerinden olan Sökmen Devlet Baleleri doğal delegesi olup halen bale öğretmenliğinin yanı sıra, yönetmen olarak yaşamına devam etmektedir.

  Sait Sökmen.jpg.

  Ankara Devlet Konservatuarının ilk bale öğrencilerinden biri olan Sait Sökmen Türkiye’de balenin ilk kurucusu Dame Ninette de Valois, Molly Lake, Travis Kemp,Andre Howard, Ann Parson, Todd Bolender, Cüneyt Gökçer, Turgut Uyar, Tomris Uyar, Mahir Canova, Cemil Sökmen, Aydın Gün, Messerer Sulamit, Beatrice Appleyard, Alfred Rodriguez, Alvin Ailey, Robert Cohen, Gordon Atkins, Joy Newton, Claude Neqman, Dudley Thomlinson, Richard Glasstone, Irina Hudova ve Luigi önemli hocaların öğrencisi olmuştur. Ankara Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı yüksek devresi mezunudur. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde 1962 - 1970 yıllarında Baş Dansçı, Koreograf, Baş Koreograf, Yönetici olarak görev yapmış ayrıca 1970 yılında Devlet Tiyatroları Koreografı. 1971 Devlet Tiyatroları Çağdaş Dans Grubu kurucusu ve Baş Koreografı olarak hizmetlerde bulunmuştur. 1971 de sahibi olduğu Kuğu Bale ve Dans Stüdyosunu kurmuş, 1972-1975 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı sahne hareket hocalığı görevlerini üstlenmiştir. 1981 de İstanbul Bale Sanat Merkezi ,1984 de Bale Sanat ve Spor Merkezi, 1987 Sait Sökmen Sanat Merkezi, 1989 da ise Gaye Sökmen Ajansı'nı kurmuştur.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Sait Sökmen 13 Eylül 1942 tarihinde Gine de dünyaya gelmiştir. Türkiye nin ilk Bale Koreografı ve ilk baletlerinden olan Sökmen Devlet Baleleri doğal delegesi olup halen bale öğretmenliğinin yanı sıra yönetmen olarak yaşamına devam etmektedir.
+ Yorum Gönder