+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Ada Lovelace Günü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ada Lovelace Günü
  Ada Lovelace Günü Hakkında Bilgi

  Ada Lovelace ile baslayalim:


  Unlu sair Lord Byron ve Anne Isabelle Millanke'nin kizlari Lovelace Kontesi, Augusta Ada King, kisaca Ada Lovelace 1815'te Londra'da dunyaya gelir. Cocuk yasta evde matematik ve bilim egitimi aldirilan Lovelace'in bilime olan ilgisi artarak devam eder.

  Ada Lovelace Günü.jpg.  Programlanabilir bilgisayar fikrini ilk kez ortaya atan Ingiliz matematikci, filozof, makine muhendisi Charles Babbage ile calismaya baslar. Babbage Ada'nin zekasindan ve yazma becerilerinden cok etkilenir ve ona "Sayilarin Guzel Buyucusu" (Enchantress of Numbers) adini takar.


  1842-43 arasindaki dokuz aylik donemde, Lovelace Italyan matematikci Luigi Menabrea'nin, Babbage'in en yeni makine tasarimi "Analitik Motor" uzerine anilarini tercume eder. Makaleye bir de kendi notlarini ekler. Bu notlar anilari iceren kisimdan cok daha genis yer tutmakta ve Bernoulli sayilarini motorla hesaplamak uzere ayrintili bir yontem icermektedir. Bu metin tarihciler tarafindan bilgisayarin sadece hesap yapma isinin otesinde potansiyellerine yonelik ongoruler iceren ilk bilgisayar programi olarak gosterilmektedir.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Annesi tarafından henüz bebek sayılırken babasından uzaklaştırıldığı, kendisi 8 yaşındayken vefat eden babasını ömrü boyunca görmeden yaşadığı söylenir.
+ Yorum Gönder