+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda James Cook Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  James Cook Hakkında Bilgi
  James Cook Hakkında


  James Cook.jpg.


  İngiltere'de Yorkshire'de doğdu. 5 kardeş olan Cook ailesi ile Great Ayton'daki Airey Holme çiftliğine taşındı ve burada okula gitti. 13 yaşında babasına çiftlikte yardım etmeye başladı.

  18 yaşında Whitby limanından yola çıkan Free Love adlı kömür gemisinde miço olarak ilk deniz yolculuğuna adım attı. Kaptanlık için gerekli cebir, trigonometri, denizcilik ve astronomi çalışan Cook, kısa zamanda dikkat çekti. 24 yaşına geldiğinde ikinci kaptanlığa kadar yükselmişti.

  1755'te gönüllü olarak Kraliyet Donanması'na katıldı ve İngiltere ile Fransa arasında patlak veren Yedi Yıl Savaşları sırasında Quebec City kuşatmasına katıldı. Haritacılık konusunda başarısı dikkat çekti; kaptanlığa yükseldi.

  1760'ta Kanada'daki görevi sırasında St. Lawrence Kanalı'nın haritasını çıkararak 200 ingiliz gemisinin kayıp vermeden Quebec Koyu'na demirlemesini sağladı. 1763 ve 1767 yılları arasında ise Newfoundland adasıyla Labrador yarımadasının haritalarını çıkarmayı başardı.


  Sadece kaşif değil aynı zamanda haritacıdır da. Haritaları 20. yüzyıla kadar kullanılmıştır. Yanına aldığı bilimadamları sayesinde bir çok bitki ve hayvanın da keşfini sağlamıştır. Yeni Zelanda, Avustralya, Haiti çevresini dolaşan ve bunların adalar olduğunu kanıtlayan adamdır 2. AJLAN
  Bayan Üye

  James Cook İngilizdir. Kendisi denizci ve kaşiftir. 7 Kasım 1728'de Birleşik Krallık'ta doğmuştur. Büyük Okyanus'da yaptığı seyirler ve bu seyirlerde yaptığı ada keşifleri sayesinde ün kazanmış oldu.
+ Yorum Gönder


james cook kısaca hayatı