+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Türk Denizcisi Karamürsel Bey Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türk Denizcisi Karamürsel Bey Kimdir
  Türk Denizcisi Karamürsel Bey


  Karamürsel’in 1323 yılında fethi ile Marmara Denizi’ne ulaşan Osmanlı Beyliği, 1324 yılında Batı komşusu Karesi Beyliği’nden yardım maksadıyla Mürsel Bey komutasında gönderilen 24 gemiden oluşan kuvvet sayesinde denizlerle tanışmış ve güçlü bir Deniz Kuvvetine gidecek uzun yoldaki ilk kararlı adımlarını atmıştır.
  Mürsel Bey; denizcilik bilgisi, kahramanlığı ve denizlerdeki çatışmalarda göstermiş olduğu üstün başarıları nedeni ile Osmanlı Beyliği içerisinde haklı bir şöhrete sahip olmuş; kendisine, cesaret ve atılganlığı nedeniyle, “Kara” unvanı verilmiştir.

  Karamursel Bey.jpg
  Osmanlı Beyliği, Doğu Marmara’da kesin bir hakimiyet sağlayınca, deniz gücünün kurumsallaşması için çalışmalar başlatılmıştır. Karamürsel’de 1327 yılında ilk Osmanlı Tersanesi kurulmuş; burada ilk Osmanlı savaş gemisi inşa edilmiştir. Donanma hiyerarşik bir sistemle teşkilatlandırılarak, Donanma Komutanı’na, “Derya Beyi” unvanı verilmiştir. Kara Mürsel Bey, Osmanlı Devleti’ndeki ilk “Derya Beyi” olarak Türk Deniz Tarihi’nin öncüleri arasında yerini almış, ölümünden sonra isminin verildiği şimdiki Karamürsel İlçesinde ebedi istirahatine çekilmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Karamürsel Bey de kemal reis turgut reis ve burak reis gibi çok ünlü ve yetenekli türk denizcilerden biridir. bunun dışında bilindiği gibi karamürsel bey denizlerde göstermiş olduğu kahramanlıklardan ötürü kara ünvanını almıştır. çatışmalarda kahraman olduğu kadar denizcilik hakkında da çok bilgili biri idi.
+ Yorum Gönder