+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Georgius Agricola Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Georgius Agricola Hayatı
  Georgius Agricola Kimdir Hayatı kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Georgius Agricola (1494-1555)


  Georgius Agricola, madenler ve madencilik üzerine kapsamlı çalışma yapan ilk kişidir. Tıp eğitimi görmüş olmasına karşın, madencilik üzerine yazdığı kitaplar büyük etki uyandırmıştır.


  Georgius Agricola.jpg

  Agricola bu resimde, başında bir doktor kepiyle, elinde de bilgi ve yerbilimi simgeıeyen bir çekiç tutarken görülüyor.

  Agricola, Erzgebirge tepelerindeki Alman kasahası Glauchau'da, Georg Bauer olarak dünyaya geldi. Kitapların yaygınlaşmaya başladığı bir çağda yetişti ve Glauchau, Zwichau,i Magdeburg yakınlarındaki pek çok okula devam etti.

  Babası, boyacı ve yünlü kumaş yapımcısıydı. Georg, yirmi 'yaşına kadar üniversiteye gitmedi (o dönemde, normalolarak 12-15 yaşlarında gidilirdi), 1515'te Leipzig Üniversitesı'nden'Tıp lisansı :le mezun oldu ve Yunanca öğretmenliğine başladı

  Aynı tarihlerde Georg, bilimadamİarı arasındaki modaya uyarak, adını Latinceleştirdi. Latince «Agricola
  Öğrenimini sürdürmek için İtalya'ya gitti ve orada felsefe ve tıp konusunda yazılmış klasikleri okudu. Bu arada, vatanı Erzgebirge bol bulunan madenlerin gelecekte tedavi amacıyla kullanılabileceğini düşündü.

  Almanya'ya tıp doktoru olarak döndü ve joachimsthal kasabasının hekimliğini üstlendi. joachimt hala günümüzde Çekoslovakya'da yeralır ve gümüşüyle ünlü başlıca madencilik merkezlerinden biridir. joachimsthal gümüşünden yapılan metal paralara,dolar sözcüğünün de türediği thalers adı verilirdi.

  Kentin 10.000kişilik nüfusu, madenciler ve maden işleyicilerinden oluşuyordu. Meslek hastalıkları çok yaygındı. Agricola, madenIere ve tasfiyehanelere yaptığı ziyaretlerle,kısa sürede madenler ve metalürjı konusunda pek çok bilgi edindi.

  Joachimsthal'da yaşam çok zor olduğundan Agricola, daha sakin birmadencilik kenti olan Chemnitz'e taşındı. Orada bilgisini kazanca dönüştürdü ve madencilikteki akıllı seçimi, onu kentin en zengin 12 kişisinden biri haline getirdi.

  Agricola, ünü nedeniyle, resmi tarihçiliğe atandı. Ancak, gerçekıere bilimsel yaklaşımı, onu eski yöneticilerin hatalarını açıklamaya yönelttiği için gözden düştü; Tarih çaıİşmaları 1963'e kadar yayınlanmadı.

  Agricola'nın ünü, temelde, madencilik ve yerbilim üzerine yazdığı yapıtlardan gelir. En önemli yapıtı, «De Re Metallica
  Agricola'nın yaşamında bile çok büyük olan ünü, katolik olmasına

+ Yorum Gönder