+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Tiyatrocu Adnan Tönel in Yaşamı Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Tiyatrocu Adnan Tönel in Yaşamı Hakkında Bilgiler
  Adnan Tönel Kimdir
  adnan-tonel.jpg

  Adnan Tönel
  (1965 - ) İstanbul doğumlu tiyatro akademisyeni, oyuncu, yazar. Yrd.Doç.Dr. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı.
  Gençlik yılları

  Adnan Tönel, Kocamustafapaşa Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda okuduğu yıllarda (8 yaşında) Namık Kemal'in "Vatan Yahut Silistre" oyunundaki rolüyle sahneye ilk adımını attı. Kanal D'nin radyosu Radyo D'nin kuruluşunda görev aldı. Pek çok özel radyoda programlar hazırladı. Lise yıllarında Moliere'in "Cimri" adlı oyunundaki Jacques Usta rolünü oynadı. Kalan zamanlarında amatör küme futbol maçlarında fotoğraf çekerek geçimini sağladı.
  Çalışmaları

  Hürriyet Spor Servisi'nde çalışırken Doğan Koloğlu ve Eşfak Aykaç'ın yönlendirmesiyle Konservatuvar eğitimine hız verdi. TRT İstanbul Radyosu'nda Çocuk Kulübü'nde uzunca bir süre seslendirme yaptı. Bir dönem TRT2 Televizyonu'nun Tanıtım Sesi oldu. Tiyatro Bölümünün ilk mezunu olarak, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi(1989) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne Sanatları Ana Sanat Dalında "20.YY Avant-Garde Tiyatronun Oyunculuk Tekniği" başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı(1992) Doktorasını BMA Müzikoloji Bölümünde(2007) "Ninniler" alanında yaptı. Adnan Tönel 1999 ve 2000 yıllarında, Kanal E Televizyonu'nda Kültür Koordinatörlüğü görevinde bulundu.[1] Hazırlayıp sunduğu; "Mozaik", sinema programı "Kısa Sınır Tanımaz" ve "Artvizyon" adlı kültür-sanat programlarıyla iki yıl yayında kaldı. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı'nın kuruluşunda görev aldı (2000-2007) Kadir Has, Atatürk Üniversitesi, İ.T.Ü, Arel gibi üniversitelerde; "Oyunculuk, Diksiyon, Etkili İletişim, Sahne Tekniği" dersleri verdi. Bulvar, Türkiye, Son Havadis, Hürriyet, Cumhuriyet, Global, Birgün gibi gazetelerde ve Hürriyet Gösteri, Cogito, Sanat Çevresi, Harita gibi dergiler de yazıları yayınlandı. "Karga" adlı grubuyla İstanbul'da sokak tiyatrosu örnekleri gerçekleştirdi, Gösteri Sanatları alanında happeningler yaptı. Türkiye’de W.Shakespeare’in "Hamlet" adlı oyununu Can Yücel çevirisinden uyarladı ve Türkiye'de ilk kez tek başına sahneye koydu[2] Patrick Süskind'in "Kontrabas", Peter Handke'nin "Kaspar" ve Günter Grass'ın On dakka sonra Buffalo" adlı oyunlarını ise İstanbul Goethe Institut'un katkılarıyla sahneye koydu. Sibbyle Berg'in "Köpek,Kadın,Erkek" oyununu İBŞT Genç Günler kapsamında Üsküdar Şehir Tiyatrosu'nde sahneye koydu. Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi'nde danışmanlık ve eğitmenlik yaptı. 6 sinema 2 Tv dizisinde rol aldı. Devlet Tiyatroları'nda 4 oyunda rol aldı (Jül Sezar, Canlı Yayın, Köprüdeki Adam, Kral Üşümesi), reji asistanlığı( S. K. Aksal: Kral Üşümesi) yaptı. “Ufo Bebek” adlı bir çocuk oyunu da yazan Tönel, "Avant-Garde Tiyatro" adlı bir akademik araştırma da yazdı ve son olarak Hayy Kitap’tan “ Uzaktan Kumandalı Çocuklar” adında, çocukların televizyondan ve internetten korunmasına dönük bir araştırma kitabı yayınlandı[3] Çeşitli ulusal sempozyumlarda konuyla ilgili bildiriler sundu[4] Yanı sıra gazetecilik yıllarından bu yana Amatör olarak fotoğrafçılığı sürdürüyor[5] Son sergisi olan ”Dünya Rögarları”nı TBMM Beylerbeyi Sarayı’nda açtı. Dr. Adnan Tönel ardından İFSAK ve Bursa Fotoğraf günlerinde de sergiyi yineledi[6] Son iki yılda çeşitli kültür merkezlerinde tiyatro ağırlıklı atölyeler verdi[7] Tönel'in, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği, Kültür ve Spor Direktörlüğü “Okumayı Teşvik Performans Ödülü” bulunuyor.(1992)Son dört yıldır Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık aylık etkinlikleri'nde Tiyatro-Sinema moderatörlükleri yapıyor.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Tiyatro oyuncusu Adnan Tönel, 8 yaşında Namık Kemal'in "Vatan Yahut Silistre" oyunundaki rolüyle sahneye ilk adımını attı. Lise yıllarında Moliere'in "Cimri" adlı oyunundaki Jacques Usta rolünü oynadı.
+ Yorum Gönder