+ Yorum Gönder
Biyografi ve Genel Biyografiler Forumunda Demir Demirkan - Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ahmet @ Arif
  Devamlı Üye

  Demir Demirkan - Biyografisi
  Demir Demirkan yaşamı ve albümleri

  Demir Demirkan 12 Agustos 1972 yılında Adana'da doğdu.Üniversite yıllarından önce Ankara ve İzmir'de,daha sonra ise Bilkent Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde öğrenim gördü. Üniversite yıllarında Pentagram gurubuna gitarcı olarak katıldı.

  demirdemirkan2.jpg

  Pentagtam gurubu ile "Trail Blazer" albümünü tamamladıktan sonra Los Angles, CA'ya taşınarak 1992 de Musicians Institute'da eğitime başladı. Paul Hanson, Scott Henderson, Frank Gambale gibi bir çok müzisyenle beraber çalıştı. Mezuniyetinden sonrada Los Angeles'da kalarak pop-jazz, afro,latin ve rock gibi birçok müzik tarzında kayıtlarda bulundu, gitar caldı ve müzik yazdı.

  1996'da eve, İstanbul'a döndü. Dönüşünde Pentagram gurubu ile Anatolia albümünün kayıtlarını yaptı, ve Şebnem Ferah'ın "Kadın" albümünün prodüktörlüğünü üstlendi. Aynı yıl Sertab Erener'in "Sertab gibi" albümünün prodüksiyonunu gerçekleştirdi (1997). Prodüktörlük tarafı ağır bastığı için Pentagram gurubundan ayrıldı. 1999 yılında Şebnem Ferah, "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" ve Sertab Erener'in "Sertab" albümünü hazırladı. Ricky Martin ve Sertab Erener'in düet yapığı, prodüktörlüğünü Desmond Child'ın üstlendiği "Private Emotions" adlı şarkının kayıtlarında bulundu, bu versiyon orta dogu ülkelerinde yayınlandı.

  1999 yılında Sony müzik Türkiye ile antlaşma imzaladı. İlk solo albümü mayıs 2000 yılında yayımlandı.

  İki Tv filminde yardımcı roller aldı. 2000 yılının sonunda Sertab Erener in "Turuncu" albümü için tekrar stüdyoya girdi. 2002 yılının Mart ayında 2. solo albümü "Dünya Benim" i yayımladı.

  Demir Demirkan 2002 ekim ayından itibaren Show TV'de yayınlanmaya başlayan 5'i Bir yerde adlı TV Dizisinin başrolünde yeraldı. Jenerik şarkısı ve müziklerini yazan Demirkan, Hayat Sensiz Olmuyor adlı şarkıya da diziden alınan görüntülerinde bulunduğu bir klip de çekti.

  2003 yılının Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye'ye birincilik getiren "every way that I can" adlı şarkıyı besteledi ve sözlerini yazdı.

  Albümler

  Demir Demirkan'ın ilk solo albümü 2000 Mayıs'ta Sony Müzik tarafından yayınlandı. Demir'in kendi ismini verdiği ilk albümün prodüksiyonu İskender Paydaş ve kendisi tarafından yapıldı. Albümdeki 10 şarkıdan dokuz tanesi Demir Demirkan tarafından bir tanesi ise Deniz Yılmaz tarafından yaratıldı. Pentagram gurubundan Tarkan Gözübüyük aranjelerde ve bass gitarda albüme katıldı

  Göçmen

  Gümüş

  Belki

  Dağlar Dayanmaz

  Dünyanın Yollarında

  Sahte Cennet

  Ölmek Yaşarken

  Yarına Kadar

  Karşılıksız Aşk Üçgen

  Yeni albümü "Dünya Benim"'de Tarkan Gözübüyük, GMG, Alen Konakoğlu, Nurkan Renda, İsmail Soyberk, Mehmet Akatay, Hamdi Aktay gibi usta müzisyenlerle çalışan Demir Demirkan’a vokallerde de Özkan Uğur, Tuğba Önal, Sertab Erener, Sibel Gürsoy gibi Türkiye’nin en iyi sesleri eşlik etti. Yeni albümünde Fikret Kızılok ’un son yaptığı bestesi olan ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış "Aşk Var Ya"'yı seslendiren ve bu şarkıda Fuat Güner’le düet yapan Demir Demirkan, albümdeki diğer sekiz şarkının söz ve müziğine, bir şarkının da müziğine imzasını attı. Albümün kayıtları Maslak B Stüdyosu’nda tamamlandı ve mastering’i Londra Sony Music stüdyolarında Ray Staff tarafından yapıldı.

  İstemek yetmedi

  Rüya

  Ayıp

  Aşk var ya

  Doya doya

  Resim

  Dünya benim

  Dedim ama

  Cevapsız

  Çırılçıplak

  Üçünü albüm

  Sony Music, Turkiye ile olan anlaşmasını sonlandıran Demir Demirkan, tamamen kendi beğenileri ve yetenekleri doğrultusunda bir albüm çıkardı. Çalışma 9 türkçe, 3 ingilizce şarkıdan oluşuyor. 5'i Bir Yerde dizisinin müziği olan "Hayat Sensiz Olmuyor" un yeni versiyonu da bu albümde. Bas gitar Kerem Tüzün (Kurban), davul Arbak Dal (Haluk Levent, Teoman) tarafından çalındı. Şarkıların düzenlemeleri de Demir, Kerem ve Arbak tarafından yapıldı.

  Prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği albüm için Demir Demirkan şunları söylüyor:

  "aklımda her zaman bir müzik tarzı vardı. Bunu her albümde yapmaya çalıştım. Malesef bu müzik, albümler piyasaya çıkmadan önce sağından solundan yontularak, "plak şirketlerinin aklınca" piyasaya uygun hale getirildi. İşte şimdi sözleri ve müziği tamamen kendi beğenim doğrultusunda bir albüm hazırlamayı başardım. Sonunda, bittikten sonra kendim de keyifle dinleyebileceğim bir albüm yapıyorum. Bir avuç profesyonel rock müzisyeni arasından en iyileriyle çalışmak da ayrı bir keyif ve onur"

  senden sonra

  kahpe

  what's done is done

  gitti gider

  köle kral
  hayat sensiz olmuyor

  tomorrow is another day

  yalanlar

  berlin

  yavaş yavaş

  zaferlerim

  sololar
  ought to know (avrupa baskısı)

  Hangi Albüm için neler yapti?

  Artist/Group Albüm Tarih Görevi
  Pentagram Trail Blazer 1992 Şarkı yazarı, Gitarlar
  Pentagram Anatolia 1997 Şarkı yazarı, Gitarlar
  Şebnem Ferah Kadın 1997 Prodüktör, Gitarlar
  Şebnem Ferah A.K.C.K. 1999 Prodüktör, Gitarlar
  Sertab Erener Sertab gibi 1997 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı
  Sertab Erener Sertab 1999 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı
  Sertab Erener Turuncu 2001 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı
  Demir Demirkan Demir Demirkan 2000 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı, Vokal
  Sertab Erener Yeni 2001 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı
  Demir Demirkan Dünya benim 2002 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı, Vokal
  5'i Bir Yerde
  Dizi
  2002
  Başrol, jenerik şarkısı yazarı, yorumcusu

  Every way that I can ESC 2003
  2003
  Besteci ve söz yazarı
  Demir Demirkan 2004 istanbul 2004 Prodüktör, Gitarlar, şarkı yazarı, Vokal

  Ayrıca gelibolu belgeselinin müziklerinide yaptı
  son proje olarak suan istanbul 2004 albümünde bulunan zaferlerim adlı sarkıyı yeniden mixledi ve klip çekti. Yeni albüm Şubat 2006'da geliyor
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Demir Demirkan 12 Ağustos 1972 yılları arasında Adana da dünyaya gelmiştir Demir Demirkan Bilkent Üniversitesinde mezun olmuştur 200 yılında kendine bir albüm çıkarmıştır
+ Yorum Gönder


demir demirkan