+ Yorum Gönder
Rüya Tabirleri ve Genel Rüya Tabirleri Forumunda Uyku dinlenmek için değilse nedendir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Uyku dinlenmek için değilse nedendir
  Uyku dinlenmek için değilse nedendir?

  Uyku üzerine yapılan yeni araştırmalar; bilim adamlarına “uykunun adeta sırf rüya görmek için uyunduğunu” düşündürmektedir. İngiltere milli Fizik Labaratuvarı Bilgisayar Bilimleri Bölümünde Psikolog Araştırmacı Dr. Evans’a göre uykunun tek maksadı rüya görmemiz için, zemin oluşturmasıdır. SatanfordTıpMerkezi Uyku Kliniği doktoru Dr. William Dument’e göre ise; rüya görmek fiziki denge için çok önemlidir.

  Günümüzde uyku araştırmaları büyük ilerleme kaydetmiştir. Araştırmalar sırasında REM uykusu sırasında uyandırılarak rüya görmesi engellenen deneklerin ertesi gün rüya eksiğini daha fazla rüya görerek kapattıkları görüşmüştür. Hatta bir müddet rüya görmesi engellenen deneklerin gün içinde halüsinasyon gördükleri kaydedilmiştir. Bunlar rüya görmenin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu düşündürmektedir.

  Nitekim hepimiz, uydusuzluğun daha çok ruhsal ve zihinsel proglemlere neden olduğunu biliriz. Bilimsel deneyler de uyku yoksunluğunn, uyanıklıktaki bilgi işleme süreçlerine olumsuz etki yaptığnı ispatlamıştır. Uykusuzluk, izleyen gün içinde hatırlamada güçlük, algı eşiğinin yükselmesi, dikkat dağınıklığıvg. proglemlere yol açmaktadır.

  Uyku büyük bir ihtiyaçtır. hayvanlar üzerinde yuapılan deneyler, uykusuz kalan bir hayvanın normal beslendiği halde zayıfladığını ve bir müddet sonra öldüğünü göstermiştir. İstatistikler, uyku sorunları yaşayan insanlarda, düzenli uyuyan insanlara nazaran daha fazla erken ölüme rastlandığını göstermetkedir. Bütün bunlar uykunun ve rüyanın, zihin ve beden salığımız için sandığımızdan çok daha önemli olduğunu göstermektedir.
 2. Zahra
  Üye

  Neden uyuruz sorusu çok sorulan ancak tam olarak bir cevabı olmayan bir sorudur. Buna bilimsel olarak da bir cevap bulunamadı normal de uykunun enerjimizi toplamak için uyuduğumuz söylenir ancak bir kadın üzerinde yapılan araştırma da bunun da böyle olmadığı anlaşıldı. O yüzden neden uyuruz? sorusunun kesin bir cevabı yoktur.
+ Yorum Gönder